Maluch powraca! Tak wygląda elektryczna wersja Fiata 126p

Fiat 126p to auto znane niemalże każdemu. Popularny maluch produkowany przez 28 lat zmotoryzował nasz kraj. Teraz po 20 latach przerwy wraca jako pojazd elektryczny. Nie można mu odmówić wdzięku i elegancji.

Popularny Maluch, czyli Polski Fiat 126 to auto, które zmotoryzowało nasz kraj. Dziś widok tego samochodu na naszych drogach wzbudza szeroki uśmiech u każdego, kto miał kiedyś przyjemność jeździć tym niezwykle prostym autkiem.

Vision 126 obok Fiata 126p
Źródło: Yanko Desing

Vision 126 obok Fiata 126p

Źródło: Yanko Desing

Obecnie Fiata 126p zobaczymy głównie na wystawach oraz w muzeach. Samochód ten na dobre zapisał się na kartach historii, a z naszych dróg zniknął na przełomie lat 2005-2010.

Okazuje się, że Fiat 126p może powrócić jako zbudowany od podstaw, miejski samochód elektryczny. Poznaj Fiata 126 Vision.

Vision 126
Źródło: Yanko Desing

Vision 126

Źródło: Yanko Desing

Ten w pełni elektryczny samochód jest pierwszym projektem auta firmy Vecchii. Oczekiwania były wysokie, ale na szczęście jest to niezwykle udany debiut. Projektantom udało się połączyć klasyczny design Malucha z 1972 roku z nowoczesnymi elementami stylistycznymi i obecnymi wymogami projektowania samochodów.

Vision 126 cechuje się niesamowitym połączeniem stylistyki vintage z nowoczesnością. Od razu na pierwszy rzut oka widać, że mowa o nowej wersji Polskiego Fiata 126p.

Projektanci zachowali charakterystyczny wygląd przedniej części pojazdu. Maska kończy się na równie z grillem przednim, podobnie, jak w przypadku spalinowego Malucha z silnikiem z tyłu brakuje kratek wentylacyjnych. Nie zabrakło za to kwadratowych reflektorów, które wyposażono w światłą do jazdy dziennej wykonane w technologii LED. Ze względów bezpieczeństwa zabrakło zderzaka wystającego ponad obrys pojazdu.

Vision 126
Źródło: Yanko Desing

Vision 126

Źródło: Yanko Desing

Elektryczny Vision 126 posiada również charakterystycznie ścięty tył, ale w bagażniku nie znajdziemy już silnika. Nowością są lusterka ze zintegrowanymi kierunkowskazami LED. Wyglądają klasycznie, ale nie brakuje w nich odrobiny nowoczesności.

Największych zmian doczekał się tył pojazdu. Nowy Maluch jest bowiem klasycznym hatchbackiem, a szyba tylna podnosi się razem z klapą bagażnika. Z tyłu na pierwszy rzut oka nie rozpoznamy, że Vision 126 to następca Polskiego Fiata 126p. Wszystko przez nowe wymogi w stosunku do projektowania samochodów.

Tył Vision 126
Źródło: Yanko Desing

Tył Vision 126

Źródło: Yanko Desing

Koncept Vision 126 napędzany będzie silnikiem elektrycznym, ale zachowano klasyczny wlew paliwa, w którym umieszczono złącze do ładowania. W chwili obecnie nie znamy żadnych szczegółowych informacji o aucie. Niestety nie wiemy także, czy trafi ono kiedykolwiek do sprzedaży. Z pewnością elektryczny Vision 126 spodobałby się Polskim konsumentom.

Źródło: yankodesign.com