Malware rozprzestrzenia się poprzez Twitch i zagraża kontom Steam

W funkcji czatu serwisu Twitch pojawił się szkodnik typu malware, którego celem jest zainfekowanie konta Steam użytkownika. Do ataku wykorzystuje Javę.

Szkodnika wykryła firma F-Secure. Pojawia się on w czacie seriwsu, namawiając użytkownika do wzięcia udziału w cotygodniowej loterii. Jeśli kliknie on na podany link, pokazuje się formularz. Można go wypełnić, jednak dane nie zostają nigdzie wysłane - ukończenie go sprawia, że malware zaczyna działać - instaluje w systemie bibliotekę, za pomocą której ma dostęp do konta na Steam użytkownika oraz opcji takich jak dodawanie znajomych, akceptowanie zaproszeń, wymiana przedmiotów czy sprzedawanie ich. W ten sposób gracz może utracić wszystkie zgromadzone elementy.

Malware rozprzestrzenia się poprzez Twitch i zagraża kontom Steam

Po co taki szkodnik? Prawdopodobnie haker wykorzystuje malware do sprzedawania za bezcen przedmiotów innych graczy - które potem oczywiście sam kupuje. Czy potem używa ich w grach czy wystawia na rynku do dalszej sprzedaży (już za normalną cenę) - tego jak na razie nie wiadomo. Zaalarmowany przez użytkowników Twitch dość szybko zablokował już link do fałszywego formularza, więc ucierpiało niewielu graczy. Jeśli używacie Twitcha i macie konto na Steam, lepiej sprawdźcie, czy wszystko się zgadza.

Zobacz również:

  • Steam przeszedl lifting. Oto, co się zmieniło
  • Ponad 70 tysięcy routerów zostało zainfekowanych przez botnet. Twój także?

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: