Mały Mitnick

Mafiaboy został skazany na dwa lata więzienia za lutowe ataki na serwery internetowe CNN.com, Yahoo, Amazon.com.

Kanadyjski sąd skazał 16-letniego montrealczyka na dwa lata więzienia oraz 1000 dolarów kanadyjskich grzywny za ataki na popularne serwisy internetowe, jakich dopuścił się on w lutym ubiegłego roku. Nastolatek, skrywający się pod pseudonimem Mafiaboy został uznany winnym 55 z 66 przedstawionych mu zarzutów.

Młodzieniec został aresztowany w lutym, na skutek śledztwa jaki prowadzonego przez amerykańską FBI we współpracy z kanadyjskimi organami ścigania. Wyrok pierwszej instancji był uniewinniający. Obecnie udowodniono mu jednak ataki na witryny CNN.com, Yahoo, Amazon.com, eBay, Dell i kilka innych firm.

Zobacz również:

  • 35 000 kont PayPal zaatakowanych - czy Twoje także?

Prokurator Louis Miville-Deschenes poinformowała, iż Mafiaboy najprawdopodobniej dostanie również zakaz obsługi komputerów i korzystania z Internetu. Niegdyś podobny wyrok otrzymał najsłynniejszy haker świata, Kevin Mitnick. Oprócz 46 miesięcy odsiadki otrzymał on zakaz używania urządzeń teleinformatycznych (komputerów i telefonów komórkowych).

Niektórzy obserwatorzy twierdzą, iż Mafiaboy jest tylko zwykłym hakerem-amatorem , a policja nie jest w stanie ustalić prawdziwych sprawców ataków. Mark Rasch były przewodniczący agendy Departamentu Sprawiedliwości USA zajmującej się cyberprzestepczością, stwierdził, iż jest bardzo mało prawdopodobne aby władze pojmały niewłaściwą osobę. Tym bardziej, iż Mafiaboy, przyznał się do stawianych mu zarzutów.