Mały, ale pojemny

Thumbdrive to kolejna propozycja na rynku miniaturowych nośników danych. Napęd - stworzony przez firmę ei-Corporation - umożliwia zapisanie 128 MB danych.

Jedną z nowości na rynku nośników danych jest napęd Thumbdrive. Urządzenie, którego producentem jest firma ei-Corporation, ma wielkość zbliżoną do paczki gumy do żucia i zapewnia pojemność 128 MB. Miniaturowe napędy Thumbdrive są podłączane do komputerów poprzez port USB i dostępne w pojemnościach od 16 do 128 MB. Ich ceny wahają się odpowiednio od 70 do 400 USD. Od lipca będzie również dostępna 256 MB wersja o pojemności 256 MB.

Zaletami Thumbdrive mają być przede wszystkim łatwość przenoszenia, podłączenia i wysoki poziom bezpieczeństwa zapisanych danych. "Popularność standardu USB sprawia, iż praktycznie wszędzie można znaleźć urządzenie, do którego będzie można podłączyć opracowany przez nas napęd" - powiedział Umar Hameed, wiceprezes ei-Corporation. Zwrócił on także uwagę na plagę kradzieży laptopów. Thumbdrive może stać się znakomitym sposobem na przechowywanie ważnych danych i "noszenie" ich zawsze przy sobie. Firma sugeruje także przydatność nowego napędu w przechowywaniu plików MP3, prezentacji czy zdjęć. Thumbdrive wymaga sterownika, lecz poza nim nie są potrzebne dodatkowe programy czy okablowanie. Napęd działa z systemem Windows 95 i 98SE.

"Thumbdrive może wypełnić lukę między napędami Zip a Clik" - uważa analityk IDC Xavier Pucel. Twierdzi on, iż w napędzie wykorzystano technologię przypominającą zastosowaną w kartach CompactFlash firmy Sandisk. Nie można go jednak używać w urządzeniach przenośnych, takich jak kamery i aparaty cyfrowe. X. Pucel wskazuje, że te ograniczenia produktu mogą zahamować masową produkcję Thumbdrive.


Zobacz również