Mały, ale wariat. Radeon R9 Nano w testach

Czy wysoka wydajność karty graficznej może iść w parze z jej miniaturowymi gabarytami? Nowy model AMD – Radeon R9 Nano pokazuje, że niemożliwe staje się możliwe. Przedstawiamy premierowy test najmniejszej karty graficznej stworzonej do rozgrywki w 4K i Virtual Reality.


R9 Nano to trzecia karta graficzna firmy AMD korzystająca z dobrodziejstw układu Fiji XT wyposażonego w 4096 jednostek cieniujących. Tak więc nawet, jeśli Nano nie znalazła się w serii Fury, to należy oceniać ją jako młodszą siostrą wcześniej zaprezentowanych konstrukcji. Nano to całkowicie nowy projekt karty graficznej zakładający stworzenie bardzo wydajnej jednostki w miniaturowej formie. Wystarczy spojrzeć na liczby. Standardowa wydajna grafiki osiąga długość od 29 do 32 centymetrów. W przypadku premierowego produktu mówimy o laminacie o długości 15 centymetrów! Dzięki tak niewielkim rozmiarom karty, będziecie ją w stanie umieścić nawet w najmniejszych obudowach dostępnych na rynku. Może ona zarówno trafić do miniaturowych PC spod znaku SFF (Small Form Factor), jak i do nieco większych „skrzynek” HTPC (Home theater personal computer). Oczywiście nie wyklucza to stosowania jej w klasycznych obudowach Midi i Full Tower. Jednak kłóci się to z polityką AMD, która zakłada że do takich form trafi R9 Fury X. Nano, co trzeba jasno zaznaczyć jest długo wyczekiwanym efektem konsumenckiego zastosowania pamięci HBM. To one spowodowały, że powierzchnie otaczającą rdzeń graficzny Fiji XT uwolniono od modułów GDDR5, dzięki czemu mogło dojść do radykalnego skrócenia laminatu nowych Radeonów. Karta w teorii zapowiada się znakomicie. Zastosowanie pełnego rdzeń Fiji XT sugeruje, że będzie to GPU bliska wydajności NVIDIA GeForce GTX 980 Ti, a więc na tę chwilę flagowego produktu konkurencji.

Tabelka prezentowana przez nas powinna rozwiać wiele wątpliwości. AMD R9 Nano jest kartą graficzną wykonaną w 28 nm procesie technologicznym GCN 1.2. W rdzeniu graficznym znalazło się miejsce dla 4096 jednostek cieniujących, 256 jednostek teksturujących i 64 rasteryzujących. Podsystem pamięci bazuje na kościach HBM o pojemności 4096 MB działających w oparciu o 4096-bitową magistralę. Według nieoficjalnych informacji do Nano trafiły specjalnie wyselekcjonowane, energooszczędne rdzenie Fiji XT, dzięki czemu firma AMD mogła zauważalnie zmniejszyć TDP premierowego produktu. Uwaga! W Fury X współczynnik ten był ustalony na 275W, w Nano na zaledwie 175W. W związku z tym do zasilenia tej miniaturowej karty wystarczy tylko jedna 8-pinowa wtyczka. Taktowanie układu jest mniejsze niż w Fury X i wynosi 1000 MHz. Zachowano natomiast częstotliwość pracy pamięci HBM na poziomie 500 MHz.

AMD Radeon R9 Nano podobnie jak produkcje serii Fury obsługuje wszystkie najnowsze technologie sygnowane logo firmy z Sunnyvale. Zakupując ten model będziecie mogli skorzystać z takich autorskich rozwiązań jak AMD PowerTune Technology, Frame Rate Targeting Control czy Virtual Super Resolution. W obliczu pojawienia się tanich propozycji monitorów z modułem FreeSync, kolejną dobrą informacją jest zgodność Nano z tą technologią.