Mały drukarz

Pakiet Custom Photo to nowa graficzna propozycja Corela. Składa się z dwóch aplikacji: fotoretuszera Corel Photo House 5 i menedżera projektów Corel Project Designer.

Pakiet Custom Photo to nowa graficzna propozycja Corela. Składa się z dwóch aplikacji: fotoretuszera Corel Photo House 5 i menedżera projektów Corel Project Designer.

Mały drukarz

Corel Photo House 5

Pakiet jest skierowany przede wszystkim do początkujących i średnio zaawansowanych użytkowników programów graficznych. Wszystkie operacje, począwszy od pobierania danych ze skanera lub aparatu cyfrowego, skończywszy na drukowaniu gotowych prac ułatwia uniwersalny asystent. Umieszczony z lewej strony obszaru roboczego zawiera te informacje i wskazówki, które są związane z określonym tematem. Ponadto krok po kroku opisuje wykonanie określonych czynności, oferując na jednej karcie potrzebne opcje, pola wyboru i selektory. Czynności pogrupowane są w kategorie tematyczne.

Dodatkowym ułatwieniem pracy jest system pomocy kontekstowej.

Zaawansowani użytkownicy mogą schować asystenta, by zwiększyć o mniej więcej jedną czwartą obszar roboczy aplikacji. Wówczas funkcje programu będą dostępne przez menu i paski narzędzi.

Pierwsza z aplikacji, Photo House, służy do tworzenia ilustracji i fotoedycji gotowych zdjęć i plików graficznych. Standardowe narzędzia graficzne (np. pędzel, wypełnianie, gumka, lupa, napisy) są w pełni konfigurowalne. I tak można na przykład zmienić kształt pędzla, cieniowanie czy wygładzanie krawędzi w kreślonych liniach. Oprócz nich użytkownik ma do dyspozycji ponad trzydzieści filtrów. Dzięki nim można opatrywać zdjęcia efektami specjalnymi (m.in. artystyczne, trójwymiarowe, przebarwienia czy zniekształcenia), redukować efekt czerwonych oczu czy usuwać plamki i rysy ze starych, zniszczonych fotografii. Bogata funkcjonalność programu sprawia, że kawałki zdjęć i obrazków można łączyć w nowe kompozycje. Przejrzysty interfejs i wspomniane narzędzia pomocnicze ułatwia korzystanie z oferowanych technik fotomontażu. Na obu płytach CD-ROM umieszczono obszerny zbiór motywów, obejmujący fotografie i rysunki z różnych kategorii i dziedzin życia. W przygotowywaniu własnych kompozycji na pewno przydadzą się czcionki, tła, ramki i inne elementy graficzne. Łączna liczba przykładów dołączonych do pakietu sięga 10 tysięcy. Oprócz instrukcji obsługi użytkownik otrzymuje podręcznik z zestawieniem wszystkich obiektów graficznych (przedstawione w postaci miniatur). Mocną stroną programu jest szybkie uzyskiwanie dość atrakcyjnych wyników - nawet przez niezaawansowanych użytkowników.

Efekty pracy można wydrukować, wysłać pocztą elektroniczną lub przygotować do umieszczenia na internetowej stronie. Oprócz tego istnieje możliwość wykorzystania dzieła w drugiej aplikacji pakietu. Corel Project Designer służy do tworzenia złożonych projektów graficznych. W skład programu wchodzi około tysiąca gotowych szablonów. Dzięki nim można niewielkim nakładem pracy sporządzać efektowne okładki na fotoalbumy czy płyty CD, koperty, kartki pocztowe, kalendarze, broszury, ulotki, zaproszenia oraz różnego rodzaju etykiety. Wystarczy wczytać odpowiedni szablon, wstawić przygotowane uprzednio zdjęcie i ewentualnie upiększyć dodatkowymi elementami graficznymi. Narzędzie tekstowe pozwala opatrywać obiekty dowolnymi napisami lub dłuższymi tekstami. W skład programu wchodzi narzędzie do sprawdzania pisowni oraz słowniki jedenastu europejskich języków (niestety, bez polskiego). Użytkownik nie jest zdany wyłącznie na szablony. Przy odrobinie fantazji może własnoręcznie zaprojektować całą kompozycję.

Przy instalacji standardowej pakiet zajmuje około 80 MB na twardym dysku, choć obiekty graficzne, np. szablony, są wczytywane z płyty CD-ROM. Aplikacja zakłada foldery poza docelową lokalizacją podaną w instalatorze. Użytkownik może wybrać pliki (rozszerzenia), które są kojarzone z Photo House. Przy pierwszym uruchomieniu program proponuje zarejestrowanie się u producenta przez Internet. Jeśli nie skorzystasz, aplikacja przypomni Ci o tym po upływie dwóch tygodni. Ponieważ rejestracja przez sieć wymaga Internet Explorera 5, zostanie zainstalowany automatycznie (w wersji angielskiej), jeśli program wykryje starszą wersję. W razie problemów można skorzystać z polskiej infolinii producenta.

<P>