Mały może więcej

W momencie wyboru notebooka często trzeba zdecydować między niewielkimi wymiarami i wagą komputera a jego wyposażeniem i wydajnością. Nowe produkty Acera i HP nie uwalniają nas od tego dylematu.


W momencie wyboru notebooka często trzeba zdecydować między niewielkimi wymiarami i wagą komputera a jego wyposażeniem i wydajnością. Nowe produkty Acera i HP nie uwalniają nas od tego dylematu.

Choć intelowska platforma Centrino pozwoliła zbliżyć przenośne konstrukcje do ideału, oferując szybkie i jednocześnie poręczne maszyny, to w niektórych sytuacjach wciąż przydają się laptopy o naprawdę małych gabarytach. Gdy dwa miesiące temu testowaliśmy notebooki z górnej półki, naszą uwagę najbardziej przyciągał model S5200M firmy Asus. Ten niepozorny, malutki komputer, choć okrojony m.in. z wbudowanego napędu optycznego, jest mimo wszystko szybką maszyną, którą aż chce się ze sobą nosić. Cały urok Asusa tkwi w wyjątkowej poręczności - dla takiego urządzenia zawsze znajdzie się miejsce w teczce czy plecaku. Śladami Asusa poszedł Acer, wprowadzając do swojej oferty model TravelMate 371TMi o równie skromnych wymiarach, lecz o wystarczająco dużej mocy. Postanowiliśmy porównać oba minilaptopy i skonfrontować z najnowszym HP - klasycznym notebookiem Centrino oznaczonym jako nx5000, sprzedawanym w cenie zbliżonej do zminiaturyzowanych rywali.

Więcej za mniej

Mały może więcej

Mały TravelMate gabarytami nie odróżnia się od Asusa, jest tylko od niego cięższy (1,7 wobec 1,3 kg). Jego sercem jest procesor Pentium M taktowany z częstotliwością 1,4 GHz, a więc wolniejszy od zastosowanego w Asusie (1,7 GHz). Dwukrotnie większa pamięć Acera - 512 MB - rekompensuje mniejszą pojemność twardego dysku (60 kontra 80 GB). Obie maszyny do przetwarzania grafiki wykorzystują układ Intela Extreme Graphics 2 bez własnej pamięci RAM, a efekty jego pracy prezentują na ekranie 12,1-calowym o rozdzielczości 1024x768. W Acerze, podobnie jak w Asusie, napęd optyczny jest dodawany w wersji zewnętrznej. Jednak w przypadku Acera otrzymujesz nowoczesną nagrywarkę DVD±RW podłączaną do portu FireWire, a nie zwykłe combo na USB 2.0.

Pod względem opcji

komunikacyjnych Acer ma lekką przewagę nad konkurentem, gdyż oferuje łącze IrDA, optyczne wyjście audio i gniazdo replikatora portów, który przyda się do podłączenia urządzeń bazujących na interfejsach starego typu, np. złączu równoległym. Ponadto czytnik kart pamięci Acera oprócz formatu SD/MMC obsługuje dodatkowo Memory Stick. Szkoda tylko, że w TravelMate zamontowano tylko 2 gniazda USB.

Maluchy kontra duży

Maszyna HP Compaq wymiarami oraz wagą sprawia wrażenie bardziej rozbudowanej konstrukcji od Acera i Asusa. Tymczasem różnice sprowadzają się praktycznie do większego ekranu o przekątnej 15 cali, lecz tej samej rozdzielczości 1024x768, wbudowanej nagrywarki DVD±RW i bogatszej oferty złączy (port równoległy i szeregowy, wyjście TV, łącze Bluetooth, gniazdo PC Card typ III). Natomiast podstawowe elementy są niemal identyczne: Pentium M 1,6 GHz, 512 MB pamięci, dysk 60 GB oraz układ graficzny Intela. W tych podzespołach HP w porównaniu do konkurentów są jednak drobne niuanse, które wpływają na wydajność - zastosowano wolniejsze moduły pamięci (DDR266 zamiast DDR333), ale za to szybszy twardy dysk (5400 obr./min).

Asus dzięki CPU o najwyższej częstotliwości taktowania może się pochwalić najlepszymi wynikami testów PCMark04 (wyjątkiem był test twardziela - tu zwyciężyła wyższa prędkość obrotowa napędu HP) oraz Sandry 2004 (w syntetycznych pomiarach szybkości procesora i pamięci), a nawet... 3DMark 2001 SE. Jednak w najważniejszym teście Mobile Mark2002, który mierzy wydajność komputera w zastosowaniach biurowych i czas pracy na baterii, Acer i HP okazały się lepszymi konstrukcjami. TravelMate 371TMi był niepokonanym liderem w długości pracy akumulatora, uzyskując wyniki lepsze od Asusa o 40 do nawet 66 minut. Również w szybkości wykonywania zadań aplikacji wyraźnie przewyższał rywala, choć równie duży dystans dzielił go od najlepszego w tej konkurencji nx5000.

Jeśli zamierzasz uczynić z notebooka wiernego przyjaciela w podróży, Acer TravelMate 371TMi sprawdzi się w tej roli o wiele lepiej niż Asus S5200M czy tym bardziej HP Compaq nx5000. Jednak w sytuacji, gdy poręczność nie ma dla ciebie większego znaczenia, przyjrzyj się nowej maszynie HP - to porządny i szybki notebook na każdą okazję, chociaż lepszą inwestycją wciąż jest nieco cięższy Acer Aspire 2003WLMi o bogatszym wyposażeniu, znacznie wyższej wydajności i podobnej cenie.

Informacje

Acer TravelMate 371TMi

Acer, tel. (22) 6062591,http://www.acer.pl

Cena 9027 zł

HP Compaq nx5000

Informacje HP, tel. 0801607607,http://www.hp.pl

Cena 9331 zł