Mały, szybki pecet

Duża, zwalista obudowa komputera najczęściej znajduje swoje miejsce na biurku lub pod nim. Dlaczego nie zbudować samemu małego, efektownego, a przy tym szybkiego peceta? Podpowiadamy, jak to zrobić i wybrać najlepsze komponenty.


Duża, zwalista obudowa komputera najczęściej znajduje swoje miejsce na biurku lub pod nim. Dlaczego nie zbudować samemu małego, efektownego, a przy tym szybkiego peceta? Podpowiadamy, jak to zrobić i wybrać najlepsze komponenty.

Niewielkie obudowy do niedawna odstraszały klientów wysokimi cenami. Niejednokrotnie zdarzało się, że bajeranckie "ubranko" peceta sprzedawcy wyceniali niewiele taniej niż cały komputer o standardowych rozmiarach. Powód to konieczność instalowania w takich obudowach nietypowych, a co za tym idzie - droższych komponentów. W bieżącym wydaniu postanowiliśmy udowodnić, że złożenie niedrogiego i pełnowartościowego małego peceta jest możliwe. Wymaga, co prawda, dobrego rozeznania w ofercie rynkowej, ale od tego jesteśmy, aby ułatwić ci poszukiwania. Sprawdziliśmy możliwości małych obudów, które są kompatybilne z płytami głównymi w formacie microATX.

Nie chcieliśmy ograniczać możliwości rozbudowy naszego małego peceta dlatego wybraliśmy do testów modele mieszczące komponenty standardowych rozmiarów - duże i wydajne karty graficzne, typowe zasilacze. Większość z nich kosztuje nie więcej niż 250 zł. Kilka modeli jest droższych i co ciekawe, nie zawsze cena jest skorelowana z ich walorami użytkowymi i możliwościami.

Kluczowym elementem każdego komputera, bez względu na jego wielkość, jest płyta główna. Przeprowadziliśmy zatem test 20 modeli płyt głównych formatu microATX do procesorów Intela i AMD, które idealnie pasują do wspomnianych wyżej obudów. Przetestowaliśmy płyty z najnowszymi chipsetami NVIDII, AMD, Intela - większość z nich wyposażona jest w zintegrowane układy graficzne, które w niektórych wypadkach (jeśli nie chcesz uruchamiać najnowszych gier w wysokiej rozdzielczości) mogą zastąpić oddzielne karty graficzne. Wyniki testów wydajności zintegrowanych procesorów graficznych przedstawiamy w artykule.

Ci, którzy wybierają się na wakacje i chcą trafić do celu bez trudu, powinni zainteresować się przeglądem urządzeń nawigacyjnych GPS. Przejechaliśmy tysiące kilometrów, kierując się wskazówkami GPS-ów różnych producentów, i dzielimy się przemyśleniami na temat ich skuteczności i wygody obsługi. Funkcja nawigacji trafiła także do smartphone'ów, które łączą zadania komputera, telefonu komórkowego i GPS-u. Kilka najciekawszych modeli z tej kategorii również mieliśmy okazję testować. Aby nasze opisy były jak najbardziej wiarygodne, część zestawów nawigacyjnych przekazaliśmy do sprawdzenia zawodowym kierowcom ciężarówek, handlowcom podróżującym po Polsce oraz miejskim kurierom. Suma opinii pozwala nam na wskazanie najciekawszych urządzeń dostępnych w polskich sklepach.

Najlesze w testach

Aplus Blockbuster Storm

Mały, szybki pecet

Aplus Blockbuster Storm

Niedroga obudowa o efektownym wyglądzie. Dobrze rozwiązano w niej kwestię chłodzenia - temperaturę. Procesora i karty graficznej obniża pokaźny wentylator, co poprawia cyrkulację powietrza i pozwala na stosowanie w niedużej obudowie wydajnych, a więc mocno nagrzewających się komponentów.

Informacje Komputronik

tel. 061 8359400

http://www.komputronik.pl

Cena 251 zł

ASUS P5E-VM HDMI

Mały, szybki pecet

ASUS P5E-VM HDMI

Świetnie wyposażona płyta główna, korzystająca z wydajnego chipsetu Intel G35, idealnie nadaje się do budowy niedużego peceta pełniącego funkcję multimedialnego centrum rozrywki. Sprawdzi się także w roli podstawy wydajnego komputera dla graczy.

Informacje ASUS

tel. 022 5718000

http://pl.asus.com

Cena 359 zł

ICom PrestigeBook 6420

Mały, szybki pecet

ICom PrestigeBook 6420

Nie jest piękny, lecz za to wyróżnia się najlepszą wydajnością, ponieważ ma wydajny procesor i układ graficzny. Dodajmy do tego pojemny 160-gigabajtowy dysk, pełny zestaw gniazd (z DVI włącznie) i rzadko spotykaną bardzo pojemną baterię, a otrzymamy solidny komputer do pracy biurowej i rozrywki.

Informacje ICom

tel. 081 4466464

http://www.icom.eu

Cena 2999 zł