Mammografia na laptopie

Chiński naukowiec wynalazł urządzenie do wykonywania mammografii w domowym zaciszu. Wyniki badania pojawią się na żywo na komputerowym monitorze.

Urządzenie do domowego badania piersi wynalazł Zhipeng Wu, chiński naukowiec pracujący dla Uniwersytetu w Manchesterze. Przenośny mammograf można podłączyć bezpośrednio np. do laptopa.

Urządzenie ma cylindryczną formę z wgłębieniem na pierś i niewielkie wymiary, szczególnie w porównaniu do szpitalnych mammografów. Badana kobieta może uzyskać wynik w czasie rzeczywistym na ekranie komputera. Urządzenie przesyła obraz w tempie do 30 klatek na sekundę. Wszelkie nieprawidłowości i guzki zostaną wyświetlone w ciemniejszym kolorze.

Zobacz również:

  • Jak przygotować sprzęt do sprzedaży

Niestety przenośny mammograf nie potrafi wyróżnić rodzaju guzków, ale i tak jego twórca jest bardzo zadowolony ze swojego osiągnięcia. W wiadomości opublikowanej na stronie uniwersytetu stwierdził, że wynalazek ma wielki potencjał i może w znacznym stopniu przyczynić się do wykrycia raka piersi we wczesnym stadium. Przenośne urządzenie będzie można wykorzystać np. na terenach pozbawionych nowoczesnych szpitali.