Mamy dziś World Password Day - Światowy Dzień Hasła

World Password Day to święto, którego jak na razie nie ma w oficjalnych kalendarzach, ale być może stanie się "nową, świecką tradycją". Tym bardziej, że wsparli je giganci IT.

Można zadać pytanie, po co komu właściwie Światowy Dzień Hasła? I jest to słuszne pytanie, a Robert Siciliano, ekspert ds bezpieczeństwa w firmie McAfee, odpowiada na nie następująco: pomysł narodził się podczas burzy mózgów w siedzibie Intela, gdzie tematem spotkania była edukacja ludzi i uwrażliwienie ich na ważność zabezpieczania danych. Tym bardziej, że najpopularniejszym hasłem na świecie w 2013 roku było banalne... "123456", czyli dziecinnie proste do złamania nawet dla początkującego hakera. Jak oceniają analitycy, obecnie około 90% stosowanych przez użytkowników haseł można złamać w czasie do 5,5 godziny, a jeden na pięciu internautów na świecie padł ofiarą włamania właśnie przez kiepski "password".

Mamy dziś World Password Day - Światowy Dzień Hasła

Ideę World Password Day - czyli dnia, w którym użytkownik powinien zmienić swoje hasło na inne lub bardziej skomplikowane - wsparły nie tylko wymienione firmy (Intel i McAfee), ale także Samsung, Acer, Toshiba, Microsoft, a także producenci aplikacji związanych z bezpieczeństwem.

Zobacz również:

  • Lista niebezpiecznych aplikacji na Android. Tych aplikacji nie instaluj! [25.10.2021]
  • Haker sprzedaje narzędzie do ukrywania malware w karcie graficznej
  • Sprawdź, czy Twóje hasła na iPhone są zagrożone!