Mamy najtańszy prąd

Średniej wielkości gospodarstwo domowe w Polsce płaci za prąd o ponad połowę mniej niż płaciłoby w innych krajach Unii Europejskiej - wynika z badań The Boston Consulting Group.

Ceny energii elektrycznej w Polsce są najniższe wśród nowych krajów członkowskich UE. Czesi płacą za prąd o 20% więcej, Węgrzy o 30%, a Słowacy o 45%. Przy uwzględnieniu średnich dochodów w tych krajach udział kosztów za elektryczność najniższy jest w Polsce. Średniej wielkości polskie gospodarstwo domowe na rachunki za elektryczność przeznacza ok. 1,5% swoich dochodów, podczas gdy czeskie czy węgierskie ok. 1,7%, a słowackie 4%. Również polskie firmy korzystają z najtańszego w naszym regionie prądu.

Różnica w kosztach prądu w poszczególnych krajach spowodowana jest częściowo różnicą w cenach oferowanych przez firmy wytwarzające, przesyłające i dystrybuujące energię elektryczną. Duża część energii w Polsce produkowana jest przez tanie, ale szkodliwe dla środowiska naturalnego elektrownie na węgiel kamienny. Kolejną przyczyną zróżnicowania cenowego jest polityka Urzędu Regulacji Energetyki w Polsce - sytuacja jest w naszym kraju niejasna, ceny energii są w praktyce obniżane, podczas gdy w innych państwach unijnych regulacja cen pozwala na inwestycje w środki służące wytwarzaniu i dystrybucji prądu, zwiększanie wydajności energii i jej niezakłócone dostawy.


Zobacz również