Mamy specyfikację PCIe 6.0 - jak wyglądać bedą nowe karty graficzne?

W sieci opublikowano wstępną specyfikację techniczną standardu PCIe 6.0. Przewiduje on transfery na poziomie 256 GB/s. Niestety implementacja dopiero za kilka lat.

Świat idzie do przodu. Czołowi producenci komponentów komputerowych chwalą się pierwszymi konstrukcjami wyposażonymi w PCIe 4.0. Pierwsze dyski SSD korzystające z tego standardu pojawiły się zaledwie rok temu.

Płyta główna ATX z portami PCIe
Źródło: pcworld.com

Płyta główna ATX z portami PCIe

Źródło: pcworld.com

W zeszłym roku opublikowano także standard PCIe 5.0. W chwili obecnej na rynku nie znajdziemy jeszcze urządzeń kompatybilnych z tym rozwiązaniem. Najnowsze karty graficzne i dyski SSD korzystają z PCIe 4.0. Świat nie stoi jednak w miejscu, a Interconnect Special Interest Group (PCI-SIG) pracuje cały czas nad nowymi standardami.

Zobacz również:

  • PS5 w końcu z obsługą dysków SSD M.2! Jak z niej skorzystać?
  • AMD Radeon RX 6600 - debiutuje karta do grania 1080p

Właśnie opublikowano wstępną wersję specyfikacji PCIe 6.0 w wersji v0.7. Jednocześnie poinformowano, że finalna specyfikacja techniczna PCIe 6.0 pojawi się w 2021 roku.

Standard PCIe 6.0 charakteryzuje się zwiększoną szybkością transmisji danych o 64 GT/s na pin, co oznacza czterokrotny wzrost względem wkraczającego na rynek PCIe 4.0.

Specyfikacja techniczna przewiduje także wykorzystanie korekcji błędów z niskim opóźnieniem (FEC) z dodatkowymi mechanizmami poprawiającymi wydajność pasma. Nie zapomniano również o kompatybilności wstecznej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kartę graficzną PCIe 4.0 umieścić w porcie PCIe 6.0.

Wstępna specyfikacja techniczna PCIe 6.0

Wstępna specyfikacja techniczna PCIe 6.0

Ostateczna specyfikacja techniczna standardu PCIe 6.0 pojawi się w drugiej połowie 2021 roku. Oznacza to, że pierwsze urządzenia kompatybilne z PCIe 6.0 pojawią się na rynku dopiero w okolicach 2024 roku. Rozpowszechnienie standardu zajmie kolejne 2-3 lata. W międzyczasie na rynku pojawią się urządzenia z PCIe 5.0.

Źródło: techspot.com