Mamy wyrok Sądu Najwyższego: adwokata można bezkarnie pomawiać w Internecie

Sąd Najwyższy wydał dosyć kontrowersyjny wyrok w sprawie adwokata z Legnicy, który domagał się usunięcia z jednego z portali krytykującej go opinii.

Włodzimierz K. to adwokat z Legnicy, który złożył pozew przeciwko właścicielowi portalu www.znanyprawnik.eu żądając usunięcia pomawiającej go opinii. Jego sprawa nie znalazła jednak uznania przed sądami trzech instancji, które oddaliły powództwo. W końcu trafiła więc do Sądu Najwyższego, który wydał właśnie podobny wyrok. Wynika z niego, że pomimo ewidentnego naruszenia godności adwokat nie może oczekiwać usunięcia niewygodnego wpisu.

"Powód ma rację, że ta opinia narusza jego godność i poczucie wartości. Naraża go też na utratę zaufania potrzebnego w jego zawodzie. Jeżeli ktoś wykonuje zawód zaufania publicznego, nie może jednak żądać milczenia. Musi się zgodzić na poddanie swej aktywności jawnej krytyce. Istotne jest, że ocena zamieszczona jest na forum internetowym, bo właściwości takiej debaty uzasadniają większe przyzwolenie na ostrzejsze, często skrótowe i przejaskrawione opinie" - tłumaczyła sędzia Mirosława Wysocka.

Warto dodać, że wyrok ten jest dosyć kontrowersyjny nawet w opinii Katarzyny Szymielewicz, prezes Fundacji Panoptykon.

_____________________

A Wy co sądzicie na ten temat?

Źródło: Rzeczpospolita


Zobacz również