Mandriva 2008 Spring - ładnie, szybko, przyjemnie

KDE 4.0.3

Podczas przygotowań do tej recenzji przeglądaliśmy fora internetowe w poszukiwaniu informacji, jaki aspekt systemu interesuje internautów najbardziej. Szybko okazało się, że najczęściej powtarzały się trzy kwestie: stabilność i wygląd środowiska KDE4, kompatybilność Mandrivy 2008 Spring ze sprzętem i konieczność uiszczania opłaty za dostęp do pewnych funkcji systemu.

Zaczniemy od tej pierwszej.

Cukierkowość interfejsu Visty i wysmakowana elegancja Mac OS X rozbudziła w użytkownikach wielkie nadzieje. Liczono na to, że KDE4 stanie się godnym wizualnym przeciwnikiem dzieła Microsoftu i Apple. Niestety, oczekiwanie się wydłużało, a pierwsze rezultaty prac deweloperów trudno uznać za zadowalające.

Mandriva 2008 Spring - ładnie, szybko, przyjemnie

KDE4, temat: Etched Glass - wizja artysty (źródło: Golem.de)

W Mandrivie 2008 Spring po raz pierwszy oficjalnie zapowiedziano KDE4. Rzeczywiście, środowisko w wersji 4.0.3 znajduje się w repozytoriach, ale jeśli zależy ci na czymś więcej niż tylko oglądaniu przyjemnych dla oka obłości, wrócisz raczej do linii KDE3 lub do GNOME. Środowisko ma szansę przyciągnąć wielu użytkowników do Linuksa, gdy tylko zacznie działać stabilnie - co według naszych ostrożnych szacunków będzie miało miejsce pod koniec 2008 roku. Nowe panele, widżety i efekty graficzne czy menedżer plików Dolphin będą okazałe, ale dajmy im jeszcze chwilę na osiągnięcie dojrzałości.

Mandriva 2008 Spring - ładnie, szybko, przyjemnie

KDE4 w pełnej krasie. Trzeba przyznać, że w wersji statycznej prezentuje się okazale. Ale niektóre elementy strach dotykać, żeby przypadkiem nie pojawił się komunikat o błędzie (źródło: Mandriva)

Jeśli więc instalujesz Mandrivę 2008 Spring, by wreszcie przekonać się, jak działa i jak wygląda KDE4, ale nie chcesz miotać przekleństw pod nosem, radzimy: odpuść sobie. Gdy środowisko zacznie funkcjonować jak należy, deweloperzy z Mandrivy z pewnością w te pędy uczynią je domyślnym wyborem. Skoro tego nie zrobili, musieli mieć jakiś powód, prawda?

W systemie warto zdecydować się na KDE3 z jeszcze jednego powodu: działa ono nadspodziewanie szybko. O ile środowisko w openSUSE i Kubuntu wydaje się ociężałe, o tyle w Mandrivie 2008 Spring oczekiwanie na reakcję systemu nie powinno nikomu przeszkadzać. Choć przy dużej liczbie aplikacji zdarzały nam się przerwy w odtwarzaniu muzyki - a to już nie było przyjemne.