Mandriva 2008 Spring - ładnie, szybko, przyjemnie

Właśnie została udostępniona najnowsza Mandriva - wersja 2008 Spring. Zgodnie z tradycją, system został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o użytkownikach początkujących, którzy w świecie Linuksa stawiają dopiero pierwsze kroki. I choć mogłoby się wydawać, że ostatnio liczy się tylko Ubuntu, najnowsze wydanie Mandrivy idealnie wpasowuję się w tradycję firmy przybliżania Linuksa masom. System jest prosty w obsłudze, działa stabilnie i dobrze się prezentuje. Oczywiście nie zabrakło pewnych błędów, ale kto jest bez wad, niech pierwszy rzuci kamieniem.

Mandriva 2008 Spring - ładnie, szybko, przyjemnie
Oświadczenie prasowe na temat Mandrivy 2008 Spring zostało opublikowane już wczoraj, jednak wydało nam się, że była to informacja przedwczesna. O godzinie 1600 na większości serwerów nie można było znaleźć plików ISO, z wielu z nich system pobierał się dość powoli - jak zwykle tylko Czesi wyprzedzili całą konkurencję. Dlatego uznaliśmy, że z publikacją materiału wstrzymamy się do momentu, gdy obrazy płyt rozprzestrzenią się po większej liczbie serwerów lustrzanych.

Ambitny plan zakładał, że odczekamy również na rozpowszechnienie się dodatkowych pakietów po serwerach, ale nawet dziś, dobę po informacji prasowej, ze znalezieniem ich nie było łatwo. Dłużej czekać nam już nie wypada, bo dystrybucja prezentuje się nieźle i działa bardzo dobrze. Kto nie może się doczekać Ubuntu 8.04, powinien dać jej szansę.

Jeśli w dalszym ciągu natykasz się na problemy z pobraniem Mandrivy 2008 Spring, skorzystaj z dołączonego do materiału pliku ISO albo wykorzystaj protokół BitTorrent - wczoraj był on najlepszym sposobem na szybkie uzyskanie dostępu do obrazów płyt.

Mandriva 2008 Spring - ładnie, szybko, przyjemnie

"Zainstaluje" - echhh, żeby strzelić byka zaraz na początku...

Hardcore, czyli liczby

Instalacja systemu z płyty DVD na komputerze o przeciętnej wydajności nie powinna trwać dłużej niż 40 minut. W systemie znalazło się GNOME 2.22, KDE 3.5.9 jako środowisko domyślne, KDE 4.0.3 jako środowisko opcjonalne, a także Compiz Fusion 0.7.2, OpenOffice.org 2.4.0 i Mozilla Firefox 2.0.0.13.

Zamieszczony w dystrybucji kernel nosi numerek 2.6.24.4, a Xfce 4.4.2.