Mandriva 2008 Spring tuż tuż...

Jest już dostępne pierwsze wydanie RC systemu Mandriva 2008 Spring. Zmiany są dobrze widoczne, bowiem w większości dotyczą interfejsu graficznego i funkcjonalności dystrybucji.

Mandriva 2008 Spring tuż tuż...
Mandriva 2008.1, nazwana "Serapias", oferuje swoim użytkownikom nową, zaprojektowaną od zera szatę graficzną. Zmiany dotyczą zarówno wyglądu okien, instalatora oraz interfejsu narzędzi systemowych. Pojawiły się również nowe tapety, bootsplashe, motywy programu startowego i wygaszacze ekranu. Co więcej, tym razem twórcy zaoferowali społeczności Mandriva coś całkowicie nowego - aktywny pulpit. Oznacza to, iż tapeta systemu zmienia się w zależności od pory dnia. Funkcja ta w tej chwili jest dostępna jedynie dla środowiska graficznego GNOME, ale już wkrótce pojawi się również w KDE.

Kilka poprawek zawędrowało też do aplikacji urpmi i rpmdrake. Od teraz użytkownik będzie wiedział jeszcze przed instalacją nowych komponentów, ile miejsca na dysku twardym zostanie wykorzystane i ile danych należy pobrać z repozytoriów. Na warsztat zawędrował też interfejs ndiswrapper, umożliwiając konfigurację połączeń WiFi z poziomu panelu sterowania systemu.

W wydaniu RC1 znajduje się też kilka popularnych programów użytkowych w wersjach testowych, w tym np. OpenOffice.Org 2.4. Więcej informacji można odnaleźć pod tym adresem.