Mandriva One 2007 - pulpit w 3D

Niedawno ukazała się wersja "live cd" popularnego systemu Linux o nazwie Mavdriva One 2007 "Metisse". Nowe wydanie posiada nie tylko uaktualnione programy, ale ciekawy menedżer okien, pozwalający na dowolne obracanie w przestrzeni otwartych aplikacji. W czasie uruchamiania możesz wybrać polski interfejs użytkownika.

Mandriva One 2007 - pulpit w 3D

Lewe okno jest obrócone

Dystrybucja cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie dzięki łatwości obsługi i przyjaznemu interfejsowi. System przeznaczony jest zarówno dla użytkowników indywidualnych (początkujących lub zaawansowanych) jak też do zastosowań bardziej profesjonalnych. Duża ilość dołączonych pakietów sprawia, że jest to wydanie dla każdego.

Największą nowością było wprowadzenie interfejsu Metisse. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy przy krawędzi okna zobaczysz menu kontekstowe pozwalające na dowolne manewry wybraną aplikacją. Powiększanie, przesuwanie, obracanie (tak jakbyś pracował w trzech wymiarach) czy ustawianie przezroczystości okien to chyba najbardziej istotne komendy. Można się zastanowić po co w dystrybucji uruchamianej z płyty takie "wodotryski"? Korzystanie z takiego systemu nie należy do najwygodniejszych rozwiązań, ze względu na konieczność ciągłej pracy napędu optycznego, który jest dużo wolniejszy niż dysk twardy.

Osobiście nie wyobrażam sobie uruchomienia kilkunastu programów i komfortowej pracy z nowym interfejsem. Faktycznie robi on duże wrażenie, bo w założeniu ma ułatwiać gospodarowanie pulpitem (domyślnie jest ich sześć) i choćby dlatego warto przyjrzeć się temu rozwiązaniu. Niestety polecenia dotyczące zmiany położenia okien dostępne są w języku angielskim.

Pobierz plik

Więcej informacji na temat Metisse znajdziesz tutaj.