Mandriva w natarciu, czyli walka o klienta trwa

W świecie dystrybucji systemów Linux sytuacją dobrze znaną jest stagnacja w rozwoju projektu zaraz po premierze najnowszego produktu. Nowe wydania tak dużych przedsięwzięć, jak system operacyjny, pojawiają się w dość regularnych, często długich odstępach czasu. Mandriva zdaje się łamać taką wizję. Od czasu ukazania się pierwszej wersji RC1 Mandriva 2007.1 Spring prace nad wiosennym hitem niewiarygodnie przyspieszyły. Zaraz po premierze stabilnego oprogramowania okazało się, że grupa polskich programistów prowadzi prace nad nową dystrybucją Mandriva Xtreme, która później wdarła się na rynek wraz z kilkoma ciekawymi promocjami. Niektórzy jeszcze nie zdążyli się nacieszyć zakupionym produktem, a już zapowiedziana jest odsłona drugiej stabilnej wersji Xtreme. Czy projekt ma szansę odnaleźć się na polskim rynku? Czy "komercyjny Linux" zostanie zaakceptowany przez zwolenników open source/free software?

Nie tak dawno temu miejsce miała głośna premiera wiosennego wydania systemu Mandriva 2007.1 Spring. Zmiany wtedy wprowadzone były dość znaczne. Całkowicie nowa szata graficzna, zaktualizowane prawie wszystkie aplikacje systemowe, KDE 3.5.6, Gnome 2.18, OpenOffice.org 2.1, Mozilla Firefox i Thunderbird w wersji 2.0, X.org v. 7.2. Nowości wpłynęły na to, że system Mandriva z łatwością utrzymał się w czołówce najpopularniejszych dystrybucji Linux, zaraz obok nowych wydań Ubuntu i Debiana. Spring został również doskonale przystosowany do technologii wirtualizacji (Virtual Box, VmWare i QtEmu). Duże kroki poczyniono też w zwiększeniu kompatybilności systemu z urządzeniami zewnętrznymi. Co więcej, pojawiły się wtedy płatne składnice pakietów Mandriva.

Pulpit Mandriva Spring

Pulpit Mandriva Spring

Na bazie wydania Spring stworzono kilka komercyjnych dystrybucji o nazwach Powerpack, Powerpack+ i Discovery (obecnie Powerpack Plus/PRO/Gold). Ich możliwości zostały znacznie rozszerzone, lecz nie poprzez wsparcie dla nowych technologii, ale przez wykorzystanie zaawansowanego oprogramowania. Spring posłużył również polskim programistom Mandriva Poland w stworzeniu całkowicie nowej dystrybucji o nazwie Xtreme, dostępnej tylko na naszym kraju.