Manekiny EyeSee szpiegują kupujących. Po cichutku zbierają o nich informacje...

W sklepach kilku sieci sprzedających dobra luksusowe sięgnięto po nową "broń" mająca pomóc w ich sprzedaży. Mowa tutaj o manekinach EyeSee, które śledzą klientów zbierając wiele danych na ich temat.


Sieci posiadające sklepy z dobrami luksusowymi próbują na różne sposoby ratować się przed skutkami problemów gospodarczych, które dotknęły w ostatnich latach wiele krajów. Jednym z tych sposobów jest skorzystanie z możliwości jakie oferuje manekin EyeSee.

Urządzenie to pod względem wyglądu nie wyróżnia się na tle innych wysokiej jakości manekinów. Posiada jednak pewne kontrowersyjne ukryte możliwości.

O czym mowa?

O wbudowanej w jedno oko manekina kamerce, która z racji tego, że jest na odpowiedniej wysokości, może bardzo dokładnie śledzić twarze klientów. Rejestrowany obraz poddawany jest następnie analizie (technologia ta pierwotnie wykorzystywana była do wyłapywania przestępców) przez odpowiednie oprogramowanie, które potrafi rozpoznać płeć, wiek oraz rasę klienta.

Jakie EyeSee zapewnia korzyści?

Korzyści ze stosowania manekina EyeSee są duże. Dzięki zebranym danym demograficznym detaliści są bowiem w stanie odpowiednio dostosować swoją ofertę.

Przykład:

Jeżeli EyeSee dojdzie do wniosku, że ok. godziny 16 w sklepie pojawia się więcej dzieci, sprzedawca może przygotować specjalne promocje mające skusić ich rodziców do dokonania zakupów.

Manekin EyeSee

Manekin trafił do sprzedaży w grudniu poprzedniego roku. Kosztuje 4000 euro, natomiast jego producentem jest włoska firma Almax SpA. Jej przedstawiciel twierdzi, że manekiny EyeSee stosowane są przez co najmniej 5 firm z Europy i USA. Deklaruje również, że przyszłe modele manekinów zostaną wyposażone w mikrofony, dzięki którym sprzedawcy będą mogli przekonać się, co o danym ciuchu sądzą klienci.

Przesada?

Max Catanese, szef Almax, podkreśla, że manekiny EyeSee nie przechowują obecnie żadnych zdjęć. Ponadto zauważa, że sprzedawcy mogą tak dostosować system, aby np. zaoferować zniżki dla klientów, którzy zgodzą się na szpiegowanie.

Nie zmienia to jednak faktu, że manekiny EyeSee stanowią według mnie mocno kontrowersyjne rozwiązanie. A co Wy o tym sądzicie?