Manga - magiczne kreski

Manga to słowo, które u znawcy tematu powoduje szybsze bicie serca, choć dla nie wtajemniczonych może kojarzyć się z nazwą potrawy podawanej w barach szybkiej obsługi. Ta ostatnio wyjątkowo popularna (także w Polsce, o czym może świadczyć pojawienie się pierwszych, poświęconych tej tematyce polskich czasopism) dziedzina sztuki, rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni, powoli zalewa wszystkie media. Aby się o tym przekonać, wystarczy włączyć telewizor w czasie, kiedy większość stacji nadaje filmy rysunkowe. Manga we wszelkich formach prezentuje się i rozwija również dynamicznie w Internecie.


Manga to słowo, które u znawcy tematu powoduje szybsze bicie serca, choć dla nie wtajemniczonych może kojarzyć się z nazwą potrawy podawanej w barach szybkiej obsługi. Ta ostatnio wyjątkowo popularna (także w Polsce, o czym może świadczyć pojawienie się pierwszych, poświęconych tej tematyce polskich czasopism) dziedzina sztuki, rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni, powoli zalewa wszystkie media. Aby się o tym przekonać, wystarczy włączyć telewizor w czasie, kiedy większość stacji nadaje filmy rysunkowe. Manga we wszelkich formach prezentuje się i rozwija również dynamicznie w Internecie.

Termin "manga" jest hybrydą dwóch słów, w wolnym tłumaczeniu oznaczających "dynamiczne sceny". Powstał na przełomie wieku XVIII i XIX. Początkowo artyści mangowi tworzyli na drewnie (płótno należało do materiałów drogich i luksusowych, używanych przeważnie do uwieczniania wydarzeń historycznych). Rysunki, które teraz możemy podziwiać, odbiegają jednak w dużym stopniu od prac wykonywanych przez dawnych mistrzów. Manga w obecnej formie powstała dopiero pod koniec lat 60-tych naszego wieku. Największą sławę i rozgłos przyniosła jej seria filmów prezentowana w latach 80-tych w USA pod tytułem "Robotech". Obecnie do najlepszych twórców zalicza się Katsuhiro Otomo, Rumiko Takahashi, Kenichi Sonoda.

Czasopisma związane tematycznie z mangą należą do najbardziej poczytnych pozycji w Japonii. Przeważnie ukazują się na papierze kiepskiej jakości, lecz ich objętość przekracza kilkaset stron (500-700), stąd potocznie nazywa się je "książkami telefonicznymi". O popularności może świadczyć ich ogromny nakład, czego przykładem jest jedno z czołowych pism "Jump" - tygodnik ukazujący się w nakładzie 4 mln (!!!) egzemplarzy.

Jeżeli jakiś komiks cieszy się popularnością, redakcja przygotowuje serię, która zostaje zebrana w całość i wydana jako oddzielny, czarno-biały tom zwany "tankoubon". Taki "pilot" jest swojego rodzaju testem, ankietą, wyznaczającą tendencje. Kolejnym etapem jest wydanie kolorowej wersji, po którym powstaje serial telewizyjny. Większość popularnych filmów animowanych - "anime" - miała korzenie w takich komiksach. "Pilot" nie należy do produktów wysokiej jakości, jego budżet produkcyjny jest niski. Przy tworzeniu stosuje się mniejszą liczbę klatek na sekundę, ogranicza liczbę detali, stosuje skromną oprawę muzyczną. Liczy się jedynie dobry pomysł. Jeżeli film zyska popularność, uszlachetnia się go, zwiększając liczbę klatek, poprawiając grafikę i muzykę. Japończycy są narodem przywiązującym ogromną wagę do szczegółów i dlatego właśnie końcowy produkt zachwyca widzów na całym świecie.

Manga - komiks

W komiksie japońskim można dokonać następujących podziałów (nawet znawcy nieraz mają kłopoty z wymienieniem wszystkich kategorii, jak też z odpowiednim zakwalifikowaniem poszczególnych produkcji).

- Jidaigeki manga - to gatunek poświecony historii Japonii. Ze względu na patriotyczną tematykę, jest najbardziej szanowany przez Japończyków. Przedstawia historię, legendy, mity i zwyczaje przodków.

- Gakuen mono manga - prezentuje wydarzenia związane z nauką, życiem szkolnym, problemy okresu dojrzewania, pierwsze zauroczenia, rozczarowania.

- Shójó manga - kierowane głównie do dziewcząt w wieku szkolnym. Fabuła komiksu przeważnie oscyluje wokół tematu nieodwzajemnionej wielkiej miłości, przyjaźni, zazdrości. Bohaterki są uroczymi dziewczętami, obdarzone przeważnie posiadają nieziemskimi zdolnościami, które wykorzystują do walki ze złem reprezentowanym również przez ponętne przedstawicielki płci pięknej ("Sailor Moon", "Candy Candy")

- Spocon manga - ukazuje kulisy zawodów sportowych, rywalizacji i poświęcenie. Kierowane raczej do fanów tej tematyki, przeważnie nie zawierają żadnej ciekawej akcji.

- Yoh coma manga - specyficzny gatunek, prezentujący humorystyczne historyjki w postaci serii czterech obrazków.

- Nyumon manga - przeznaczona dla starszych odbiorców, opowiada o sprawach związanych z pracą, zarządzaniem, ekonomią, prawem. Tematy są raczej nieciekawe, przeznaczone dla sfrustrowanych prawników i biznesmenów, szukających relaksu w oglądaniu kolorowych obrazków.

- Gurmet manga - oryginale historie związane z przepisami kulinarnymi, sposobami przygotowywania dań, podejmowania gości, kierowane głównie do gospodyń domowych.

- Gekiga manga - jest męskim odpowiednikiem "Shójó manga". Ten typ komiksu to swoisty "Młody Indiana Jones" w wersji japońskiej.

- Mah yong manga - przybliża tematy związane z hazardem i hazardzistami. Przedstawia losy nieszczęśników, którym nie powiodło się w grze, euforię zwycięstwa. Manga ta ma źródło w Chinach.

Anime - film

W japońskim filmie rysunkowym można wyróżnić trzy podstawowe grupy tematyczne.

- Shonen Manga

- Young Manga

- Adult Manga

Shonen Manga - dla odbiorców najmłodszych. Postacie przedstawiane w tych historyjkach często dorastają razem z widzami (im seria jest bardziej popularna, tym starsi są bohaterowie pod koniec jej emisji). Filmy te mają kształcić i rozwijać nasze pociechy, podpowiadając im, jak poradzić sobie z problemami życiowymi na różnych etapach ich rozwoju. Typowym przykładem tego gatunku jest serial "Sailor Moon" prezentowany przez telewizję Polsat.

Young Manga - przeznaczona przede wszystkim dla młodzieży w wieku szkolnym (licea, studia). Często postacie tam występujące "wyrosły" z seriali "Shonen" (bohaterowie są przeważnie w wieku akademickim). Prezentowana problematyka jest zbliżona do przedstawianej w poprzedniej grupie, lecz potraktowana bardziej dojrzale. Do tego gatunku należy popularna produkcja "Tenchi Muyo".

Adult Manga - adresowana, jak wskazuje nazwa, do odbiorców dorosłych. Często są to produkty erotyczne, czasem pełne przemocy, gwałtów, morderstw o podłożu seksualnym. Autorzy mogą popuścić wodze fantazji, prezentując najbardziej wymyślne wydarzenia, na które czekają spragnieni mocnych wrażeń fani. Do tej grupy należą także nieco spokojniejsze produkcje, przedstawiające - niczym wenezuelskie seriale - losy nieszczęśliwych kochanków, rozwody, pogrzeby, starość, a także "Urotsokidoji", czyli filmy opowiadające o pracy.

Internet a kolorowe obrazki

Zwiedzając zasoby World Wide Web, nie sposób nie trafić na strony poświęcone tematyce mangowej. Gros zbiorów znajduje się na serwerach japońskich. Dlatego też możemy mieć niewielkie problemy - nie dysponując odpowiednimi fontami lub gdy strona nie ma odpowiednika w języku angielskim, zamiast tekstu pojawią się kwadraciki i inne nieczytelne symbole. Nie przeszkadza to wprawdzie w podziwianiu prac graficznych, lecz utrudnia poruszanie się po witrynie.

Sporo stron poświęconych tej tematyce zawierają także serwisy amerykańskie. Prace tam prezentowane niekiedy odbiegają od pierwowzoru, ukazując tworzone na potrzeby rynku np. zmutowane wersje komiksu Punisher. Manga jest wszędzie, manga nas otacza, manga nas osacza....

Aby trafić na strony poświęcone mandze, wystarczy podać wyszukiwarce jedno z kluczowych słów określających tę formę sztuki, np.: anime, otaku, manga.

Sięgnijmy do źródła

Manga w pigułce: grafika, kawałki filmów, muzyka z seriali

http://ftp.sunet.se

http://www.megamanga.org

http://www.anime-world.com

http://otakuworld.com

http://fandora.resnet.cornell.edu

http://ftp.aloha.com

http://ftp.std.com

http://ftp.white.toronto.edu

http://network.ucsd.edu

http://usclub.uwaterloo.ca

Grupy dyskusyjne

alt.binaries.pictures.anime

rec.arts.anime.games

alt.anime.manga

rec.arts.anime

rec.arts.manga

alt.manga

pl.rec.anime