Manta DVD-002 Basic

Odtwarzacz, który mimo niskiej ceny trudno polecić nawet mało wymagającemu użytkownikowi.

Odtwarzacz, który mimo niskiej ceny trudno polecić nawet mało wymagającemu użytkownikowi.

Manta DVD-002 Basic

Najlepszym z dotychczas testowanych przez nas odtwarzaczy Manty był z pewnością model Emperor 2. W porównaniu z modelem 002 Basic, który teraz trafił do naszych testów, jawi się on jako urządzenie wysokiej klasy, a przecież należy do jednych z tańszych DVD, jakie można kupić w sklepach. 002 Basic jest jeszcze tańszy, lecz nie odtwarza popularnych plików DivX i de facto to zwykły odtwarzacz DVD-Video o przeciętnych możliwościach. W zestawie gniazd znajduje się wyjście Euroscart z RGB oraz teoretycznie lepsze jakościowo wyjście komponentowe, którym można przesyłać obraz pozbawiony przeplotu (progresywne skanowanie). Jednak Manta 002 Basic oferuje lepszą jakość obrazu poprzez Euroscart niż na wyjściu komponentowym. Uruchomienie progresywnego skanowania mocno rozczarowuje. Obraz staje się nieostry, drżący, a kolory przyciemnione. Z kolei ustawienie wyjścia komponent w tryb z przeplotem skutkuje lepszym, ostrzejszym obrazem o w miarę zrównoważonych barwach. Zdecydowanie najlepszą jakość obrazu uzyskamy na wyjściu Euro.

Manta DVD-002 Basic

Przeciętne tworzywa i niedopracowana ergonomia. Klawiszy jest za dużo i są za małe.

Głębia czerni jest zaskakująco dobra, także kontrast i wielopłaszczyznowość obrazu prezentują się lepiej niż tego oczekiwaliśmy. Jeśli chodzi o równowagę barw, zastrzeżenia budzi zbyt mało intensywna czerwień, a obraz czasami staje się nadmiernie pomarańczowy. Napęd urządzenia pracuje dość głośno, jednak najbardziej uciążliwe odgłosy wydaje bezpośrednio po zamknięciu szuflady, w trakcie identyfikowania rodzaju płyty. Szczególnie irytującą niedoróbką w odtwarzaczu Manty jest brak polskich czcionek w menu ekranowym. W polskich wyrazach zamiast np. "ś" czy "ź" wyświetlane są chińskie znaki. Jakość generowanego dźwięku też jest przeciętna. Wyjścia analogowe oferują brzmienie płaskie, pozbawione dynamicznego basu. Na wyjściu cyfrowym jakość dźwięku nie zachwyca, jednak sygnał zdekodowany w amplitunerze zyska na dynamice i precyzji efektów surround.

Informacje

Typ odtwarzacz DVD/DivX

Cena 229 zł

Dystrybutor Manta Multimediahttp://www.manta.com.pl

Wymiary 36 x 6 x 26 cm

Waga 2,1 kg

Funkcje odtwarzanie MP3, JPG, progresywne skanowanie, dekoder DPL

Złącza Euroscart, kompozyt, S-Video, komponent, cyfrowe audio elektryczne, audio stereo (RCA)

Główni rywale

Wiwa HD228 229 zł

Bezbłędnie odczytuje pliki DivX i napisy .txt. Funkcjonalnie bez zastrzeżeń, obraz i dźwięk na przyzwoitym poziomie.

Manta 007 Emperor2 299 zł

Dobra jakość obrazu na wyjściu komponentowym. Słabsza czerń i ostrość za pośrednictwem Euroscart. Dobre odtwarzanie DivX (z wyjątkiem filmów kodowanych Q-Pel i GMC). Brak progresywnego skanowania.

Dlaczego

Zadowalająca jakość obrazu na wyjściu Euroscart, słabe progresywne skanowanie. Cena za wysoka w stosunku do możliwości.