Manta LCD TV 4210

Nowy, wydawałoby się atrakcyjny cenowo telewizor LCD Full HD zaskakuje niską jakością obrazu i wykonania.

Nowy, wydawałoby się atrakcyjny cenowo telewizor LCD Full HD zaskakuje niską jakością obrazu i wykonania.

Manta LCD TV 4210

W ofercie Manty pojawiły się telewizory LCD z matrycami o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (Full HD), dysponujące ekranami o przekątnych 32", 37", 42" i 47". Do redakcyjnych testów trafił model 42-calowy - LCD TV 4210. Jego czarna obudowa - ze względu na niską jakość zastosowanych tworzyw - nie prezentuje się atrakcyjnie.

Manta LCD TV 4210

Niezbyt wygodny, opornie pracujący, o małym zasięgu.

Powierzchnia ramki wokół panelu, wykonana z błyszczącego plastiku, jest pofałdowana. Zamontowana w odbiorniku nieobrotowa podstawa nie jest wystarczająco stabilna, a sprzedawany z tym modelem mało ergonomiczny pilot działa opornie i ma mały zasięg.

Manta LCD TV 4210

Jakość zastosowanej matrycy LCD także budzi zastrzeżenia - w testowanym przez nas egzemplarzu na ekranie świecił martwy piksel, widoczny nawet z odległości 3-4 m. Być może jest to przypadek jednostkowy, ale radzimy przed zakupem sprawdzić, czy matryca konkretnego egzemplarza telewizora nie ma uszkodzonych pikseli (łatwo to zobaczyć, wyświetlając na ekranie jednokolorową planszę).

Manta LCD TV 4210

Werdykt

Jasność panelu LCD jest dobra i wynosi 550 cd/m2 - to w zupełności wystarcza do komfortowego oglądania telewizji, nawet w silnie nasłonecznionym pomieszczeniu. Czas reakcji matrycy jest stosunkowo krótki - niewielkie smużenie widoczne jest tylko w  bardzo dynamicznych scenach. Natomiast szerokość kątów widzenia jest na przeciętnym poziomie - patrząc na ekran pod kątem 130 stopni, zauważalny jest wyraźny spadek jakości obrazu.

Manta LCD TV 4210

Jednak największą wadą tego modelu Manty jest niski poziom kontrastu. Podawana przez producenta wartość współczynnika kontrastu (12 000:1 w trybie dynamicznej regulacji) nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości. W wyświetlanym obrazie nie ma po prostu czerni, a i ciemne szarości są słabo odwzorowane. Ponadto fabryczne ustawienia nie są dobrze dobrane.

Manta LCD TV 4210

42-calowy telewizor LCD Full HD oferujący niskiej jakości obraz i przeciętne brzmienie. Poprawne wyposażenie w gniazda.

Kolory nie mają nasycenia i do tego są źle zbalansowane, a w prezentowanym obrazie widoczne jest spore ograniczenie spektrum barw. Czytelne menu telewizora nie daje niestety możliwości precyzyjnej regulacji i dokonania istotnej poprawy jakości obrazu.

Jedną z nielicznych zalet odbiornika Manty jest to, że wyposażono go w dobrze działającą funkcję PIP (obraz w obrazie). Dzięki temu można np. podczas oglądania filmu z DVD podglądać w  wydzielonym na ekranie oknie program telewizyjny.

Generowany przez LCD TV 4210 dźwięk ma przeciętną jakość. Oferowane przez urządzenie brzmienie, nawet po uruchomieniu trybu surround, jest płaskie i pozbawione podstawy basowej.

Główni rywale

EasyTouch ETL071-42HD 2950 zł

Dobrze wyposażony, 42-calowy telewizor LCD z panelem Full HD, oferujący obraz z kontrastem 2000:1.

Mirai DTL-642E500 3270 zł

Telewizor z 42-calowym panelem LCD Full HD, wyświetlający dobrej jakości obraz. Atrakcyjna cena, bogate wyposażenie.

Informacje

Typ telewizor LCD 42" (16:9) Full HD

Cena 2950 zł

Dystrybutor Manta Multimedia www.manta.com.pl

Wymiary 145 x 102 x 38 cm

Waga 30 kg

Funkcje surround, teletekst, kilka trybów proporcji obrazu, PIP

Złącza HDMI, S-Video, 2 x Euroscart, kompozytowe, 2 x komponentowe, 2 wejścia audio, VGA