Mapa w kieszeni i laptopie

Mapy do systemów nawigacyjnych są dzisiaj niezwykle dokładne i pozwalają łatwo odszukać adresy niemal w każdej polskiej miejscowości. Coraz bardziej użyteczne stają się też mapy udostępniane bezpłatnie w Internecie.


Mapy do systemów nawigacyjnych są dzisiaj niezwykle dokładne i pozwalają łatwo odszukać adresy niemal w każdej polskiej miejscowości. Coraz bardziej użyteczne stają się też mapy udostępniane bezpłatnie w Internecie.

Mapy Polski do systemów nawigacyjnych to zróżnicowana grupa produktów. Niektóre aplikacje przeznaczone są wyłącznie do urządzeń jednego producenta, inne - do urządzeń Pocket PC, zdarzają się też rozwiązania do większości telefonów komórkowych. Nie można również zapominać o mapach udostępnianych w Internecie. Zabieranie note-booka w podróż nie jest już dzisiaj rzadkością, a dostęp do Internetu zapewniają usługi oferowane przez operatorów komórkowych. Podczas korzystania z notebooka jako mobilnej mapy Polski i świata kluczowe znaczenie ma... żywotność baterii przenośnego komputera. Zaczynają odchodzić w przeszłość popularne jeszcze niedawno atlasy samochodowe w postaci aplikacji do PC. Serwisy internetowe mają podobną, jeśli nie lepszą dokładność, są stale aktualizowane, a w dodatku - bezpłatne. Jako produkty komercyjne bronią się natomiast z powodzeniem mapy do systemów nawigacyjnych.

AutoMapa 4.0

Mapa w kieszeni i laptopie

Nowa wersja popularnego programu AutoMapa przynosi przede wszystkim zmianę interfejsu użytkownika oraz nową, trójwymiarową wizualizację trasy podróży. Dla wielu osób taka forma prezentacji jest bardziej intuicyjna i znacznie ułatwia nawigację. Nowy interfejs wzbudza mieszane uczucia, co nie dziwi - użytkownicy o wyrobionych nawykach muszą poświęcić trochę czasu na wyćwiczenie płynnego korzystania z nowej wersji. Oczywiście pozostał tradycyjny, dwuwymiarowy widok mapy. Wśród przydatnych nowości w wersji 4.0 warto wymienić także automatyczne zwiększanie głośności komunikatów głosowych wraz ze wzrostem prędkości samochodu, a w domyśle - ze wzrostem hałasu w pojeździe. Nowa AutoMapa została także, jak zapewnia producent, zoptymalizowana, zużywa teraz mniej pamięci i jest bardziej stabilna od poprzedniej wersji.

Informacje AutoMapa, tel. 022 8590240,http://www.automapa.com.pl

Cena mapa Polski: 425 zł, mapa Europy: 849 zł

MapaMap Pocket PC 4.0

Nowa wersja aplikacji MapaMap będzie dostępna w sprzedaży, gdy ten numer pojawi się w kioskach, w czasie przygotowywania wydania nie mieliśmy jeszcze możliwości sprawdzenia, jak działa. Jedną z jej najważniejszych nowości jest trójwymiarowa prezentacja trasy podróży (podobnie jak w AutoMapie), umożliwiająca szybsze, bardziej intuicyjne korzystanie z mapy. Ma specjalnie zaprojektowany interfejs, umożliwiający korzystanie z programu uruchomionego w Pocket PC bez rysika, wyłącznie za pomocą palców. MapaMap 4.0 zawiera blisko 2 miliony punktów adresowych, prawie 1500 szczegółowych planów miast i miejscowości oraz ponad 78 tysięcy punktów użyteczności publicznej (np. hoteli, restauracji, stacji benzynowych czy bankomatów).

Informacje Imagis, tel. 022 6384185,http://www.mapamap.pl

Cena 333 zł

GPMapa 5.0

Program przeznaczony jest do odbiorników GPS firmy Garmin. Zawiera ponad 1200 szczegółowych planów miejscowości i bazę ponad 70 tysięcy obiektów użyteczności publicznej. Na mapie zaznaczono także położenie tzw. czarnych punktów, czyli miejsc szczególnie niebezpiecznych dla podróżujących samochodem. Zaznaczono również, po konsultacji z Komendą Główną Policji, położenie stałych fotoradarów. Do aplikacji dołączony jest program MapSource do zarządzania mapą w odbiorniku GPS (można przenieść do niego wybrany fragment całej mapy). To sam w sobie dobry elektroniczny atlas samochodowy, a może także pobierać i analizować dane o podróży, zapisane przez urządzenie Garmin GPS.

Informacje Imagis, tel. 022 6384185,http://www.gpmapa.pl

Cena 549 zł

NaviExpert

NaviExpert to pomysłowy program do nawigacji, wymagający jedynie telefonu komórkowego i współpracującego z nim odbiornika GPS. Działa jednak na nieco innej zasadzie niż typowe systemy nawigacyjne. Szczegółowe informacje o wytyczonej trasie podróży pobierane są przez połączenie GPRS, użytkownik płaci więc nie tylko za abonament, ale i za mobilne połączenie z Internetem. Mimo to działanie systemu NaviExpert można wypróbować bez ponoszenia wysokich kosztów: najtańszy abonament kosztuje tylko 2,44 zł, a pozwala na korzystanie z usługi przez dobę. Cena przesyłania danych przez GPRS także nie jest wysoka, zdaniem producenta aplikacji - przeciętnie kilka złotych miesięcznie. Nowością są programy z serii NaviExpert Lite, odpowiednie dla wszystkich, którzy poruszają się głównie w obrębie jednego miasta. Za 10,98 zł można pobrać plan któregoś z dziesięciu największych miast Polski. W tym wypadku nie ma mowy o połączeniu GPRS - wszystkie potrzebne dane zawarte są w programie, chociaż mapy mają zawężony zasięg (mapa Warszawy ograniczona jest do centrum). Oczywiście NaviExpert Lite współpracuje z odbiornikami GPS.

Informacje m-Navigation, tel. 061 8324895,http://www.naviexpert.pl

Cena 2,44 zł za 1 dobę, 24 zł za miesiąc, 189 zł za rok