Mapy Google - od teraz z nawigacją offline

Mapy Google doczekały się nareszcie funkcjonalnego trybu offline.

Podczas majowej konferencji I/O 2015 firma Google poinformowała, że zamierza znacznie rozbudować tryb offline usługi Mapy. Korzystające z niej osoby przede wszystkim ucieszyło, że zgodnie z zapowiedziami będą mogły pobrać wybrany fragment mapy (nawet "bardzo duży") z zapisaną trasą i korzystać z nawigacji bez nawiązywania połączenia z internetem.

Wspomniana funkcja miała być udostępniona "wkrótce". Firmie Google prace nad nią zajęły chyba jednak więcej czasu niż zakładała. Koniec końców w sklepie Google Play pojawiła się nareszcie wersja aplikacji Mapy, która pozwala na korzystanie z nawigacji offline. Użytkownicy urządzeń z iOS mają otrzymać ją "wkrótce".

Pobranie danego obszaru jest bardzo proste. Wystarczy go zaznaczyć i wybrać pozycję “Pobierz” lub skorzystać ze znajdującej się w menu opcji „Obszary Offline” i następnie pozycji „+”.

"Po pobraniu Mapy Google przejdą automatycznie do trybu offline gdy wykryją, że jesteś w obszarze, w którym nie ma łączności. Gdy połączenie zostanie ponownie nawiązane, aplikacja przejdzie do trybu online dzięki czemu będziesz miał dostęp do jej pełnej wersji oferującej m.in. bieżące informacje o ruchu drogowym" - czytamy na blogu Google.

Aktualizacja pobranego obszaru będzie wykonywana domyślnie, gdy nawiązane zostanie połączenie z siecią WiFi. Nie ma więc obaw, że użytkownik Map zostanie obciążony rachunkiem za pobranie potężnej porcji danych.