Mapy Google powiedzą, czy autobus się spóźni i jak będzie zatłoczony

Google dodaje do swoich map dwie nowe funkcje. Obie związane są z transportem publicznym i już dostępne w ponad 200 miastach na świecie.

Mapy Google wciąż się rozwijają, a kolejne funkcje dodane przez producenta mają za zadanie pomoc w poruszaniu się po miastach za pomocą autobusów.

Pierwsza to pokazywanie w czasie rzeczywistym opóźnień wybranego środka transportu. Wykorzystuje do tego oczywiście znane mechanizmy śledzenia ruchu na drodze, co w połączeniu z informacjami związanymi z rozkładem jazdy umożliwia dokładne przewidzenie, kiedy autobus znajdzie się na przystanku. Podawane informacje to czas spóźnienia w minutach oraz przewidywanie, kiedy dotrzesz do celu swojej podróży, czyli przystanku docelowego.

Zobacz również:

Funkcja druga służy ocenie tego, jak bardzo zatłoczony będzie środek komunikacji. Mechanizm Map dokonuje tego na podstawie informacji dotyczących poprzednich kursów, co ma pomóc w zdecydowaniu, czy pojedzie się tym pojazdem, czy też lepiej zaczekać na kolejny. Szczerze mówiąc, średnio widzę precyzję takiej oceny, ale mogę się mylić.

Mapy Google powiedzą, czy autobus się spóźni i jak będzie zatłoczony

Nowe funkcje zostały wprowadzone dla użytkowników Map Google w 200 miastach świata, dostępne są zarówno pod iOS, jak i systemem Android. Niestety, nie podano, które będą to miasta, podejrzewamy jednak, że w Polsce funkcja ta może nie być jeszcze dostępna. Ale zawsze można sprawdzić to na swoim telefonie.