Mapy Google z Kwaterą Główną Gestapo w Warszawie. To bardzo niefortunna wpadka...

26 marca obchodziliśmy 70. rocznicę Akcji pod Arsenałem. Niestety towarzyszyła temu bardzo niefortunna wpadka Google'a.

26 marca tego roku minęło 70 lat od jednego z najważniejszych działań zbrojnych zorganizowanych przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów, czyli Akcji Pod Arsenałem, w wyniku której uwolniono harcmistrza Jana Bytnara "Rudego" oraz 24 innych więźniów przewożonych z siedziby Gestapo przy alei Szucha 25. Jak pamiętamy, dzień później Niemcy przeprowadzili akcję odwetową, w ramach której na dziedzińcu Pawiaka rozstrzelali 140 niewinnych Polaków.

Niestety w dniu upamiętniającym sukces Szarych Szeregów usłyszeliśmy również o ogromnej wpadce firmy Google. Jak doniósł bowiem serwis tvnwarszawa.pl, na Mapach Google przy Mauzoleum Walki i Męczeństwa pojawił się napis...Kwatera Główna Gestapo:

Na mapie widoczny napis Kwatera Główna Gestapo

Na mapie widoczny napis Kwatera Główna Gestapo

Oczywiście o tym bardzo niefortunnym błędzie powiadomiony został szybko polski oddział Google. Jego przedstawiciel, Piotr Zalewski, natychmiast zapewnił, że nie było w tym żadnego celowego działania. Obiecał również, że jak najszybciej wprowadzone zostaną stosowne poprawki. Słowa dotrzymał, gdyż w kilka godzin później kwatera faszystów zniknęła z mapy Warszawy:

Mapa Google po poprawkach

Mapa Google po poprawkach

No cóż, takie błędy zdarzały się, zdarzają i będą zdarzały. Pech, że zbiegło się to w czasie z tak ważną dla Polaków, a szczególnie Warszawiaków uroczystością. Sądzę, że nie ma co tutaj dorabiać jakichś spiskowych teorii.


Zobacz również