Mapy HERE sprzedane

Mapy HERE trafiły w ręce właścicieli trzech koncernów samochodowych: Audi, BMW i Daimler. Dobra informacja jest taka, że platforma pozostanie otwarta.

25 marca 2014 roku zakończona została transakcja sprzedaży działu mobilnego Nokii. Dla większości konsumentów oznaczało to praktycznie koniec fińskiej firmy, która kojarzyła im się przede wszystkim z telefonami komórkowymi. Tak naprawdę to w jej posiadaniu pozostało jednak kilka interesujących rozwiązań. Jednym z nich były Mapy HERE, o których sprzedaży też zaczęto jednak spekulować. W sierpniu 2015 roku otrzymaliśmy potwierdzenie, że doniesienia te były prawdziwe: Nokia zawarła porozumienie z trzema producentami samochodów: Audi, BMW oraz Daimlerem. Dzisiaj wiemy już, że 5 grudnia, czyli znacznie wcześniej niż zakładano (początek 2016 roku), doszło do sfinalizowania sprzedaży Map HERE.

Kluczowe informacje

Poniżej kluczowe informacje dotyczące opisanej transakcji:

- kwota transakcji wyniosła 2,8 miliarda dolarów

- Audi, BMW i Daimlerem równo podzielą udziały

- platforma pozostanie otwarta, co oznacza, że każdy dalej będzie mógł z niej korzystać

Na koniec warto przypomnieć, że Nokia przejęła mapy HERE od Navteqa za 8,1 miliarda dolarów, zaś uzyskana obecnie kilka razy niższa kwota wykorzystana ma być do przejęcia firmy Alcatel-Lucent za sumę 16,6 miliarda dolarów.

Zobacz również:

  • Nokia żyje i ma się dobrze. Samsung podał pomocną dłoń