Mapy burzowe – jak i gdzie śledzić burze w Polsce? Sprawdź, czy będzie burza

Mapy burzowe online to pomocne rozwiązanie, dzięki któremu sprawdzisz, gdzie aktualnie trwa burza i w jakim kierunku zmierza. Warto sprawdzać je regularnie. Przedstawiamy kilka stron internetowych, które umożliwiają śledzenie burz w czasie rzeczywistym.


Pogoda w Polsce, a szczególnie latem, potrafi bardzo szybko się zmieniać, dlatego warto na bieżąco ją śledzić. Dzięki radarom burzowym możemy szybko sprawdzić, czy gdzieś w pobliżu aktualnie trwa burza i czy zmierza ona na przykład w naszym kierunku.

Mapy burzowe online umożliwiają obserwowanie pogody na całym świecie. Wystarczy zapoznać się z umieszczonymi legendami, aby dokonać poprawnych odczytów. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych stron internetowych, które umożliwiają regularną rejestrację pogody w Polsce i nie tylko.

Burzowo.info

burzowo.info

To serwis dotyczący burz w całym kraju, z możliwością przeglądania archiwum wyładowań atmosferycznych oraz innych danych dotyczących pogody. Mapa rejestruje zmiany pogodowe w Polsce oraz w całej Europie. Dzięki czytelnej i przejrzystej stronie z łatwością możemy sprawdzić obecny stan wyładowań atmosferycznych w każdym miejscu.

Aby poprawnie odczytać wszelkie informacje na mapie należy zapoznać się z prostą legendą umieszczoną w prawym górnym rogu witryny. Dodatkowo twórcy strony prowadzą fanpage na Facebooku, na którym umieszczane są dodatkowe informacje na temat aktualnej sytuacji pogodowej w kraju. Istnieje także aplikacja mobilna Burzowo.info obsługująca powiadomienia oraz umożliwiająca korzystanie z dodatkowych funkcji.

burzowo.info_menu

Link do strony: Burzowo.info

Windy.com

windy.com

Kolejne narzędzie do wizualizacji pogody w czasie rzeczywistym na całym świecie. Mapa pogodowa rejestruje nie tylko wyładowania atmosferyczne, ale również inne dane - wiatr, opady, temperatury, ciśnienie, widoczność oraz jakość powietrza, przemieszczanie się chmur, a nawet kierunek fal na morzach i oceanach. A to tylko niektóre z nich. Z aplikacji mogą spokojnie korzystać piloci, spadochroniarze, surferzy czy żeglarze.

Strona Windy.com jest czytelna, przejrzysta i posiada wiele ciekawych funkcji, z których możemy korzystać w różnych celach. Po otwarciu zakładki menu, możemy m.in. przejść do wiadomości pogodowych z kraju i ze świata czy obliczyć odległość pomiędzy wybranymi miejscami. Najpotrzebniejsze informacje otrzymujemy bezpłatnie, bezpośrednio na stronie lub przez aplikację, którą możemy pobrać na telefon.

Jeśli zależy nam na ulepszeniach i większej ilości funkcji możemy zdecydować się na wykupienie Windy Premium - miesięczna subskrypcja kosztuje 2.99 dolarów, roczna 18.99 dolarów.

menu windy.com

Link do strony: Windy.com

RadarBurz.pl

radarburz.pl

To kolejna mapa, która pozwala obserwować opady występujące na danym obszarze oraz burze, które przechodzą nad Polską lub innymi krajami. Dane zbierane przez radary burzowe są aktualizowane mniej więcej co 5 minut, a więc na bieżąco możemy sprawdzać następujące zmiany pogodowe. Strona jest prosta w obsłudze, a dzięki nieskomplikowanej legendzie bez problemu odczytamy wszelkie potrzebne informacje na temat opadów, wiatru oraz burz. Wystarczy wybrać lokalizację, odpowiednio przybliżyć mapę za pomocą "+" i "-" umieszczonych po prawej stronie i obserwować przemieszczające się burze oraz deszcze. Oprócz mapy na stronie znajdziemy różnego rodzaju informacje dotyczące poszczególnych zjawisk atmosferycznych.

Link do strony: RadarBurz.pl

Sieć Obserwatorów Burz

Sieć Obserwatorów Burz

Na stronie Obserwatorzy.info także znajdziemy aktualne informacje na temat wyładowań atmosferycznych oraz opadów. Znajdziemy tam również prognozę burzową na aktualny dzień. Jak wyjaśniają twórcy strony:

Sieć Obserwatorów Burz to rozwijająca się, ogólnopolska siatka osób, które na bieżąco informują o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych. Wychwytują to, co jest nieuchwytne dla detektorów i radarów – opady gradu, silny wiatr, trąby powietrzne – i przekazują raporty do dyżurnego, który publikuje raport oraz ostrzeżenie na naszej stronie.

Głównym celem takiej iniciatywy jest ochrona ludności w związku z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, prowadzenie badań naukowych nad meteorologią oraz pomoc ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych.

Najświeższe informacje znajdują się również na facebookowym fanpage'u Sieć Obserwatorów Burz.

Link do strony: Sieć Obserwatorów Burz

Blitzortung.org

blitzortug.org

To strona stworzona dla celów hobbystycznych i jak zaznaczają sami twórcy - mogą pojawiać się tam pewne błędy związane z aktualizowanymi danymi. Na tej prostej, choć nieco przestarzałej stronie możemy zorientować się jak mniej więcej wygląda sytuacja wyładowań atmosferycznych nad Polską czy innymi krajami. Aktualne burze (z ostatnich 20 minut) zaznaczone zostały kolorem białym. Oprócz tego możemy wyszukiwać archiwalne dane, z poprzednich dni oraz miesięcy, aż do 2015 roku.

Link do strony: Blitzortung.org

Burze.dzis.net

burza.dzis.net

Strona Burze.dziś.net również przedstawia aktualne informacje na temat zagrożeń pogodowych. Na mapach wybranych krajów europejskich możemy obserwować zarejestrowane wyładowania atmosferyczne. Oprócz tego znajdziemy tam mapę obostrzeń pogodowych dla Polski, z legendą omawiającą stopień danego zagrożenia.

Sama strona nie należy do najnowocześniejszych i może odstraszać nieco swoim wyglądem, jednak znajdują się na niej aktualne dane, dzięki którym możemy obserwować zmiany pogodowe i zabezpieczyć się przed ewentualnymi burzami. Do tego możemy skorzystać również z opcji darmowych powiadomień wysyłanych na adres e-mail lub SMS-em.

Link do strony: Burze.dzis.net

Polscy Łowcy Burz

Mapy burzowe – jak i gdzie śledzić burze w Polsce? Sprawdź, czy będzie burza

https://lowcyburz.pl/

Na stronie Polscy Łowcy Burz znajdziemy omówienie aktualnej sytuacji pogodowej. Ponadto, serwis zawiera wiele przydatnych informacji dot. np. poprawnego odczytywania skali ostrzeżeń, informacje na temat detektorów i radarów meteorologicznych, a także dużą dawkę wiedzy na temat samych burz i wyjaśnienie pojęć takich, jak wały szkwałowe czy superkomórki.

Grupa Polscy Łowcy Burz prowadzi także fanpage na Facebooku Polscy Łowcy Burz, gdzie znajdziemy nie tylko aktualności dot. zagrożeń pogodowych, ale i wiele zdjęć oraz relacji od innych obserwatorów strony.

Link do strony: Polscy Łowcy Burz

RainViewer

Mapy burzowe – jak i gdzie śledzić burze w Polsce? Sprawdź, czy będzie burza

Na stronie RainViewer możemy podejrzeć aktualną sytuację pogodową nie tylko w Polsce, ale i w innych częściach świata. Mapa pokazuje, gdzie aktualnie można spodziewać się opadów (a więc z dużym prawdopodobieństwem również burzy). Wskazania są w czasie rzeczywistym. Do wyboru jest obraz z radarów, obraz z satelity oraz z radarów i satelity jednocześnie. W Polsce radary zlokalizowano w 8 różnych lokalizacjach. Co ciekawe, mapa daje możliwość dostosowania gamy kolorystycznej, dzięki czemu możemy dostosować jej wygląd do własnych preferencji.

Link do strony: RainViewer

Mapy burzowe – jak i gdzie śledzić burze w Polsce? Sprawdź, czy będzie burza


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: