Mapy w kieszeni

Do nawigacji samochodowej może służyć zwykły palmtop lub nawet telefon komórkowy. Potrzebny jest tylko zewnętrzny odbiornik GPS oraz odpowiedni program nawigacyjny.


Do nawigacji samochodowej może służyć zwykły palmtop lub nawet telefon komórkowy. Potrzebny jest tylko zewnętrzny odbiornik GPS oraz odpowiedni program nawigacyjny.

Mapy drogowe do urządzeń typu PDA okażą się zapewne najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy mogą pozwolić sobie na komfort nawigacji satelitarnej, a przy tym chcą wykorzystać inne możliwości PDA. Programy dostępne na polskim rynku współpracują z urządzeniami PDA wyposażonymi w wewnętrzny odbiornik GPS, ale można również korzystać z mapy, zwykłego PDA i dodatkowego odbiornika GPS. Oprogramowanie jest najczęściej niezależne od sprzętu (wyjątek to GPMapa 4.0). Kupując mapę z opcją nawigacji do PDA często otrzymasz także program do peceta, umożliwiający wyszukiwanie trasy i przenoszenie do PDA tylko wybranego fragmentu mapy. Taka funkcja okazuje się przydatna: starsze PDA mają ograniczoną pojemność pamięci.

Producenci programów dostrzegają nowe urządzenia mobilne, które mogą być dobrą platformą dla cyfrowych map i - w połączeniu z odbiornikiem GPS - nawigacji samochodowej. Przykładem produktu, który wykorzystuje nową grupę urządzeń, jest Naviexpert. Działa w telefonach komórkowych obsługujących język Java. Jego twórcy sprytnie ominęli problem z niewielką pamięcią i ograniczonymi możliwościami telefonów komórkowych. Wytyczanie trasy przejazdu odbywa się na serwerze producenta programu, a niewielka paczka danych, zawierająca potrzebne informacje, zostaje przesłana do telefonu z wykorzystaniem połączenia GPRS. O nowe platformy sprzętowe walczą także inni producenci. Firma Emapa zapowiada grupę nowych programów do telefonów komórkowych pracujących pod kontrolą systemów Windows Mobile i Symbian OS. Ostra konkurencja dobrze wpływa na ceny i na możliwości programów do nawigacji. Praktycznie wszystkie produkty zawierają obecnie szczegółowe plany większych miast z bazą adresową i punktami użyteczności publicznej. Coraz częściej można kupić mapy zawierające obrysy budynków, niezmiernie przydatne podczas poszukiwania domu przy ulicy z niestandardową numeracją.

AutoMapa

To chyba najbardziej znana polska aplikacja do nawigacji z GPS za pomocą PDA. Program jest oferowany w trzech wersjach. AutoMapa PL - Polska zawiera mapę całego kraju, przygotowaną na podstawie wojskowych map topograficznych w skali 1:50 000 i zweryfikowaną na podstawie zdjęć satelitarnych. Wersja AutoMapa PL - Miasta zawiera szczegółowe plany ponad dwudziestu miast, ale uwaga: licencja umożliwia aktywację mapy tylko jednego miasta. Ta wersja programu jest przeznaczona przede wszystkim dla lokalnych firm kurierskich i np. taksówkarzy, a i interesująca przede wszystkim ze względu na dokładność (uwzględniane są ulice jednokierunkowe, zakazy skrętu na krzyżowaniach, kontury budynków i takich terenów jak, parki czy skwery). Przydaje się również automatyczna korekta trasy przejazdu (gdy np. kierowca zagapi się i wybierze zły kierunek na skrzyżowaniu).

Informacje AutoMapa, tel. 022 8590240,http://www.automapa.com.pl

Ceny AutoMapa PL - miasta - 142 zł (licencja obejmuje jedno miasto), Polska - 324 zł, Polska XL - 752 zł

GPMapa Mapa Polski 4.0

GPMapa nie jest samodzielnym programem, ale mapą przygotowaną z myślą o odbiornikach GPS firmy Garmin i pracującą pod kontrolą firmware'u tych urządzeń. Zawiera szczegółową mapę drogową Polski, tysiąc dokładnych, adresowych planów miast i miejscowości oraz informacje o blisko 50 tysiącach punktów użyteczności publicznej. Dodatkowo informuje o rozmieszczeniu fotoradarów i tzw. czarnych punktów, czyli najbardziej niebezpiecznych miejsc na drogach. Co ciekawe, baza fotoradarów została umieszczona za zgodą Komendy Głównej Policji!

GPMapa zawiera także program do uruchomienia na zwykłym pececie. Przede wszystkim można wybrać fragmenty, które mają zostać przeniesione do urządzenia GPS. Ta funkcja przyda się, gdy korzystasz ze starszego odbiornika GPS, z mocno ograniczoną pojemnością pamięci. Program do peceta (w rzeczywistości jest to oprogramowanie MapSource połączone z danymi GPMap) pozwala także wyszukiwać miejscowości, ulice, a nawet skrzyżowania i punkty użyteczności publicznej, podobnie jak po przeniesieniu mapy do urządzenia GPS.

Informacje GPS-y, tel. 012 6230830,http://www.gps-y.pl

Cena 499 zł

MapaMap 2.0

Twórcy tego programu chwalą się, że ich dzieło pokrywa ponad 75 procent populacji ludności miejskiej w Polsce. Co oznacza to dziwaczne sformułowanie? Korzystając z MapaMap, zyskujesz dostęp do szczegółowej mapy drogowej całego kraju, ale także do bardzo dokładnych planów miejscowości, uwzględniających dane adresowe, np. nazwy ulic. Twórcy programu chwalą się, że przygotowano go na podstawie nie tylko zdjęć satelitarnych i lotniczych, ale również badań terenu, np. przejezdności dróg. MapaMap wyszukuje trasę dojazdu pod konkretny adres lub do obiektu użyteczności publicznej (np. banku czy szpitala) i prowadzi kierowcę za pomocą nawigacji graficznej lub głosowej.

Program dostępny jest w dwóch wersjach: MapaMap Start zawiera mapę drogową Polski i plany miast wojewódzkich, natomiast MapaMap Professional - wszystkie plany miejscowości. Program jest intensywnie rozwijany. Niedawno pojawiła się wersja 2.0, a jeszcze przed wakacjami ma zostać opublikowana wersja 3.0.

Informacje Imagis, tel. 022 6384185,http://www.mapamap.pl

Cena MapaMap Start - 149 zł, MapaMap Professional 499 zł

Naviexpert

To jeden z faworytów naszego przeglądu, ale nietypowy. Czym się wyróżnia? Przede wszystkim nie wymaga urządzenia PDA. Wystarczy średniej klasy telefon komórkowy i - oczywiście - odbiornik GPS. Producent programu proponuje kilka rodzajów tanich urządzeń (ceny już od ok. 200 zł). Interesujący jest też sposób płacenia za korzystanie z systemu Naviexpert, oparty na systemie abonamentów. Nie musisz kupować drogiego programu za kilkaset złotych, jeśli chcesz tylko sprawnie dotrzeć na miejsce wakacyjnego wypoczynku. Do tego wystarczy najmniejszy abonament Naviexpert. Kosztuje 8 zł, a otrzymujesz możliwość wytyczenia pięciu tras. Na krótki wyjazd to zdecydowanie wystarczy, ale jeśli uważasz, że to za mało, możesz wybrać abonament 48-godzinny bez limitu tras. Dłuższe abonamenty są odpowiednio droższe, np. tygodniowy bez ograniczenia liczby tras kosztuje 15 zł.

Naviexpert działa w trybie online i wykorzystuje połączenie GPRS. Wyznaczanie trasy przejazdu odbywa się na serwerze dostawcy programu, a użytkownik otrzymuje przez GPRS gotową trasę. Nawigacja odbywa się na podstawie tak pobranej trasy i danych z GPS. Naviexpert nie jest pozbawiony wad, niektóre z nich wynikają z zasady działania aplikacji. Kłopoty mogą pojawić się np. podczas korzystania z systemu tam, gdzie źle działa połączenie GPRS.

Informacje m-Navigation, tel. 061 8324895,http://www.naviexpert.pl

Cena 8-239 zł, zależnie od abonamentu

Navigo Professional Plus

Navigo Professional Plus zawiera mapę drogową Polski oraz 220 szczegółowych planów miasta. Najdokładniej odwzorowana została aglomeracja warszawska i Górnośląski Okręg Przemysłowy, a 80 planów miast zawiera dokładne bazy adresowe, łącznie z punktami użyteczności publicznej, np. bankomatami. Navigo Professional Plus to dwie aplikacje: autoatlas przeznaczony do peceta oraz właściwy program do nawigacji za pomocą PDA. Program jest odpowiednio przygotowany do PDA z dotykowymi ekranami. W czasie jazdy samochodem trudno szukać rysika i precyzyjnie celować w małe przyciski, najwygodniej posługiwać się palcami i uwzględnienie takiej opcji to jeden z podstawowych wyróżników dobrej mapy do PDA.

Funkcje nawigacyjne aplikacji niewiele odbiegają od znanych z innych programów, można jednak zauważyć drobne usterki, np. wyświetlanie wskaźnika pozycji samochodu poza drogą, po której się poruszamy. Program do Pocket PC wymaga systemu Windows CE 3.0 lub 4.0. Na zainstalowanie kompletnej mapy drogowej i wszystkich planów miast potrzeba 128 MB pamięci (np. na karcie). Producent udostępnia bezpłatną wersję demonstracyjną programu, zawierającą plan Warszawy (wymagana jest rejestracja).

Informacje PPWK Inwestycje, tel. 0801377274,http://www.navigo.pl

Cena 149 zł

PDA Nawigator

Program PDA Nawigator to mapa drogowa z serii Emapa, przeznaczona do Pocket PC oraz palmtopów, łącząca funkcję elektronicznego autoatlasu i nawigacji opartej na GPS. Program wyposażono w kompletną sieć dróg w Polsce i plany 207 miast, zawiera także informacje o punktach użyteczności publicznej (bankomatach, szpitalach, stacjach benzynowych). Ponieważ trudno znaleźć PDA, które pomieści wszystkie plany dostarczone z programem, praktyczne wykorzystanie aplikacji polega na wgraniu do urządzenia planu jednego, wybranego miasta.

Program współpracuje z odbiornikami GPS, ale nie pozwala wyszukać trasy przejazdu, zaznacza tylko aktualną pozycję pojazdu na mapie i zapamiętuje przejechaną trasę. PDA Nawigator to dokładniejszy i wygodniejszy odpowiednik papierowej mapy drogowej. Na obecnym etapie rozwoju nie jest to jeszcze pełnoprawny program nawigacyjny, ale wielu użytkownikom może wystarczać.

Informacje Cartall, tel. 042 6398076,http://www.cartall.com.pl

Cena ok. 100 zł