Marek Borowski: "Zaczynałem od ZX Spectrum"

"Służby informatyczne Kancelarii Sejmu miały ze mną utrapienie bo ciągle mi coś nie pasowało i ciągle musieli coś poprawiać" - wspomina w rozmowie z PCWK Online Marek Borowski, lider Socjaldemokracji Polskiej i były Marszałek Sejmu. Z kandydatem na stanowisko prezydenta RP rozmawialiśmy również o jego ulubionych zakątkach Internetu oraz wymarzonym gadżecie...

PCWK: Jak wspomina Pan początki swojej przygody z komputerem i Internetem?

Marek Borowski: Moja przygoda z komputerem rozpoczeła się w latach 80-tych od ZX Spectrum. Potem trochę przespałem rozpoczęcie ery PC-tów i szerokiego dostępu do Internetu i w okolicy 1998 roku, będąc Wicemarszałkiem Sejmu zobaczyłem nagle że jestem komputerowym analfabetą. Poprosiłem syna, aby mnie trochę poduczył, ale nie miał do mnie cierpliwości. W związku z tym zaopatrzyłem się w podręczniki typu "Internet dla opornych" czy "Windows dla początkujących" i po pół roku byłem już całkiem znośnym użytkownikiem komputera, jako nieliczny z posłów i na pewno jedyny z marszałków. Sprowadziłem komputer do gabinetu i od tej pory służby informatyczne Kancelarii Sejmu miały ze mną utrapienie bo ciągle mi coś nie pasowało i ciągle musieli coś poprawiać, a do tej pory mieli raczej spokój.

Marek Borowski

Marek Borowski

Marek Borowski - jeden z czołowych polityków polskiej lewicy. Absolwent wydziału handlu zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (specjalizacja: międzynarodowe stosunki gospodarcze).

Od października pełni funkcję posła na Sejm RP (w jego karierze politycznej znalazło się m.in. stanowisko członka Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów, ministra finansów, ministra-szefa Urzędu Rady Ministrów, a także początkowo wice-, a później marszałka Sejmu).

Od 1990 Marek Borowski był członkiem Socjaldemokracji RP, zaś później Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W marcu ubiegłego roku stanął na czele Socjaldemokracji Polskiej. Obecnie jest również kandydatem na urząd Prezydenta RP.

Z jakich urządzeń komputerowych korzysta Pan na co dzień? Które z nich przydaje się najczęściej?

Komputer i drukarka to w zasadzie jedyne urządzenia z jakich korzystam.

Jaki gadżet chciałby Pan sobie sprawić?

Najchętniej zaopatrzyłbym się - jeżeli można nazwać to gadżetem - w laptopa i system blue connect lub jakiś inny bezprzewodowy dostęp do Internetu.

Jakie strony najchętniej odwiedza Pan w Internecie, a jakich zdecydowanie unika?

Zaglądam tylko na te strony które mnie interesują. Głównie korzystam z takich stron jak: portal Onet, portale poszczególnych gazet, strona sejmowa i oczywiście moja własna strona -http://Borowski.pl . Lubię wiedzieć, co się na niej dzieje i sprawdzać co by tu można jeszcze ulepszyć. A i jeszcze czasami korzystam z portalu z grami w scrabble'a i szachy

Jakie są, Pana zdaniem, dobre strony Internetu?

Przede wszystkim szybki dostęp do informacji i możliwość szybkiego komunikowania się. Otrzymuję bardzo dużo e-maili z całego kraju i staram się na wszystkie odpowiadać. Internet to bardzo dobre i szybkie źródło kontaktu z wyborcami. Poza tym czasem kiedy uda mi się znaleźć wolną chwilę gram przez Internet we wspomniane wyżej szachy lub w scrabble. Internet pozwala szybko znaleźć partnera do gry.

Czego nie znosi Pan w Internecie?

Spamu, wirusów i związanych z nimi problemów z działaniem komputera.