Marek Roter: "Nie wyobrażam sobie życia bez technologii"

"Lubię nowinki technologiczne, ale nie jestem typem 'gadżeciarza'. Zdecydowanie kieruję się kryterium praktyczności urządzenia." - mówi w rozmowie z PCWK Marek Roter, nowy Dyrektor Generalny polskiego oddziału Microsoftu.

PCKW Online: Jaki był Pana pierwszy kontakt z komputerami? Co to były za maszyny?

Marek Roter: Pierwszy kontakt z komputerem miałem w czasie studiów na Politechnice. Studiowałem na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, gdzie korzystaliśmy z komputerów Odra, a potem ZX Spectrum i ulepszonej wersji ZX Spectrum+. Dopiero po pewnym czasie pojawiły się PC-ty.

Marek Roter - Dyrektor Generalny Microsoft Polska

Marek Roter

Marek Roter - nowy Dyrektor Generalny polskiego oddziału Microsoftu. Absolwent Politechniki Wrocławskiej oraz Akademii Medycznej we Wrocławiu. Dodatkowo, ukończył również Szkołę Biznesu Uniwersytetu Connecticut i Politechniki Wrocławskiej. Od pierwszego grudnia odpowiedzialny w firmie za realizacje kompleksowej strategii w Polsce.

W latach poprzedzających podjęcie pracy w Microsofcie, Roter pełnił między innymi funkcję dyrektora ds. sprzedaży działu rozwiązań dla przedsiębiorstw HP Polska. Wcześniej odpowiadał za współpracę z kluczowymi klientami z sektora publicznego i finansowego.

Jakich komputerów Pan używa? Do czego, oprócz spraw zawodowych, wykorzystuje Pan nowoczesne technologie?

Używam laptopa Evo HP. Często korzystam z Internetu - przykładowo w czasie planowania i organizowania wakacji i wyjazdów. Zaglądam także na portale finansowe. Kiedyś grywałem w szachy z komputerem, ale to nie była rywalizacja "fair play" - komputer był nie do pokonania, więc przestałem.

Nowoczesne technologie opanowały już cały świat. Korzystamy z nich wszyscy - mniej lub bardziej świadomie - używając np. maszynki do golenia, zmywarki, ekspresu do kawy, kina domowego, cyfrowych aparatów fotograficznych albo po prostu telefonu komórkowego. Nie wyobrażamy już sobie życia bez technologii. W mojej pracy są one szczególnie istotne, więc także w życiu prywatnym staram się "być na bieżąco". Lubię nowinki technologiczne, ale nie jestem typem "gadżeciarza". Zdecydowanie kieruję się kryterium praktyczności urządzenia.

Jakie witryny w Internecie odwiedza Pan najczęściej?

Chętnie korzystam z polskich portali: Wirtualna Polska, Onet.pl, Infor.pl. Zaglądam także na inne strony - w zależności od tego, jakich informacji szukam. Zawodowo korzystam często z portalu idg.pl i gazeta.pl a prywatnie ze stron, które sa związane z moim hobby - nurkowaniem i nartami.

Czy korzysta Pan z ogólnodostępnych for, grup czy list dyskusyjnych?

Muszę przyznać, że nie korzystam. Wynika to w dużej mierze z braku czasu.

Co sądzi Pan o blogach pracowniczych prowadzonych na przykład przez pracowników amerykańskiego MS? Czy to dobry pomysł na kontakt z klientami? Czy nie myśłał Pan o poprowadzeniu własnego bloga?

Blogi pracownicze rzeczywiście są bardzo popularne wśród naszych kolegów z centrali firmy Microsoft w Stanach Zjednoczonych. Uważam, że ich popularność i powszechność wykorzystania będą rosły, również w Polsce. Póki co, nie zamierzam jednak prowadzić własnego bloga ani komunikować się w ten sposób z klientami. Chociaż pomysł jest ciekawy... kto wie?

Jakie największe zalety a jakie wady ma Internet według Pana?

Internet ma mnóstwo zalet - pod warunkiem, że umiejętnie z niego korzystamy. Przede wszystkim Internet zrewolucjonizował obieg i dostęp do informacji na świecie. To w dużej mierze dzięki niemu możemy mówić o świecie jako globalnej wiosce. Dla tych, którzy efektywnie potrafią czerpać z tego źródła wyrównane są szanse rozwoju, zdobywania wiedzy, nawiązywania kontaktów. Internet niewątpliwie łączy ludzi i ułatwia integrację środowisk - poczynając od lokalnych do całkiem internacjonalnych. Jest także atrakcyjną formą rozrywki i nauki dla dzieci, ale również dorosłych. Dzięki interaktywnym rozwiązaniom ułatwia i przyspiesza proces nauki, np. internetowe kursy językowe dają nieporównanie szersze możliwości niż standardowe lekcje. Ponadto, Internet ułatwia nam codzienne życie - zakupy online, możliwość realizacji przelewów i innych operacji bankowych bez konieczności chodzenia do banku, a nawet dokonywanie rezerwacji lotniczych i hotelowych przez Internet. Coraz więcej codziennych czynności wykonujemy nie wychodząc z domu, nie wstając od komputera. Sądzę też, że bardzo do tego przywykliśmy. Ja osobiście uważam to za duże udogodnienie.

Ale Internet ma też swoje wady - np. odzwyczaja ludzi od bezpośrednich kontaktów, upraszcza język komunikacji, a w skrajnych przypadkach nawet uzależnia. Sieć umożliwia łatwy dostęp do zasobów i treści niekoniecznie przeznaczonych dla potencjalnych odbiorców np. dla dzieci. Zwiększa także ryzyko ataków przestępczych. Wiele firm próbuje więc odpowiedzieć na te zagrożenia tworząc coraz precyzyjniejsze i doskonalsze rozwiązania - firewalle, filtry rodzinne itp. Problem wciąż jednak istnieje.