Mark Hurd wiceprezesem Oracle, HP składa pozew

W ciągu jednego miesiąca Mark Hurd zmienił fotel dyrektora generalnego największej firmy technologicznej na stanowisko wiceprezesa koncernu, który zamierza potroić własne przychody i dorównać wielkością firmie HP. Przedstawiciele HP domagają się unieważnienia nowego kontraktu menedżerskiego byłego dyrektora generalnego.

Po odejściu ze stanowiska dyrektora generalnego HP Mark Hurd pozostawał bez pracy dokładnie miesiąc. Nieoficjalne doniesienia potwierdziły się. W poniedziałek (6 września) Mark Hurd został oficjalnie mianowany wiceprezesem koncernu Oracle. Zastąpił na tym stanowisku Charlesa Phillipsa. Pełniąc jedną z najważniejszych funkcji w firmie Oracle, Mark Hurd będzie kierował globalną działalnością sprzedażową oraz marketingiem i wsparciem produktów koncernu. Informację tą przyjęto na rynku wyjątkowo entuzjastycznie. W dniu, kiedy ogłoszono informację o powołaniu Marka Hurda na stanowisko w kierownictwie Oracle rynkowa wartość akcji tej firmy wzrosła o niecałe 6 proc., co przy obecnej wartości akcji koncernu daje w przeliczeniu ok. 6,8 mld USD.

Larry Ellison zatrudniając Marka Hurda pozyskał menedżera dysponującego wiedzą na temat specyfiki rynku rozwiązań sprzętowych i doświadczeniem w kierowaniu działalnością globalnego koncernu. W końcu to Hurd przeprowadził sprawną restrukturyzację koncernu HP. Doprowadził również do umocnienia rynkowej pozycji koncernu - również w sektorach, które leżą w centrum zainteresowania prezesa Oracle. Zdaniem ekspertów ten ruch może zaważyć na wyborze następcy Marka Hurda na stanowisku dyrektora generalnego HP. Wcześniej, wśród potencjalnych kandydatów wymieniano m.in. nazwiska kojarzone z firmami Palm, Intel, Oracle, IBM i Microsoft.

Zobacz również:

  • Recenzja: Tenda AC10 - test taniego routera z atrakcyjnym designem

Zatrudnienie Marka Hurda może także okazać się sprawnym posunięciem strategicznym dla Oracle. "Mark Hurd dysponuje wiedzą i wszystkimi narzędziami niezbędnymi do przeprowadzenia reorganizacji tak dużej organizacji pod kątem zwiększenia jej elastyczności. Dokładnie tego potrzebuje Oracle po latach realizacji strategii agresywnych przejęć" - twierdzi Charles King, analityk firmy Pund-IT. Niewykluczone, że właśnie to miał na myśli Larry Ellison twierdząc, że wymuszenie rezygnacji Marka Hurda ze stanowiska dyrektora generalnego to strategiczny błąd rady nadzorczej HP. "To najgorsza decyzja kadrowa od czasów zwolnienia Steve Jobs przez radę nadzorczą Apple. Mark Hurd jest osobą niezastąpioną dla HP. Członkowie rady nadzorczej niebawem się o tym przekonają" - mówił Larry Ellison w połowie sierpnia. Oracle może również skorzystać z wcześniejszych doświadczeń zawodowych nowego wiceprezesa, który 25 lat przepracował w firmie NCR, a przed dwa lata zajmował stanowisko prezesa spółki. "Mark Hurd może niemal wprost przenieść do Oracle swoje doświadczenia w zakresie systemów składowania danych nabyte podczas pracy w NCR" - uważa Jean Bozman, analityk IDC. Jej zdaniem rozwiązania wypracowane w NCR mogą znaleźć zastosowanie m.in. w linii produktów Oracle Exadata. Jednocześnie analitycy są zdania, że jednym z ważniejszych zadań postawionych przed nowym wiceprezesem przez Larrego Ellisona będzie zwiększenie znajomości marki Oracle Exadata zwłaszcza wśród obecnych klientów koncernu. "Koncepcja systemów zintegrowanych jest kluczowa z punktu widzenia Oracle. W praktyce to jedyny sposób na zwiększenie marży na produktach Sun" - uważa Frank Scavo, konsultant firmy analitycznej Strativa.

Niezależnie od tego w pierwszym publicznym oświadczeniu Mark Hurd, jako wiceprezes Oracle za głównego rywala rynkowego koncernu uznał firmę IBM. "Uważam, że dzięki realizacji strategii zakładającej ścisłe połączenie oferty oprogramowania z rozwiązaniami sprzętowymi Oracle będzie w stanie pokonać firmę IBM zarówno na rynku systemów serwerowych, jak i pamięci masowych" - twierdzi Mark Hurd. Według niego linia systemów Exadata to początek całej serii rozwiązań łączących rozwiązania aplikacyjne i sprzętowe. Kolejne produkty mają być oficjalnie zapowiedziane podczas nadchodzącej konferencji Oracle OpenWorld.