Mark Russinovich odpowiada na pytania o Windows 7

Na łamach SpringBoard (dział TechNetu) opublikowano zestaw pytań związanych z Windows 7. Odpowiedzi udziela Mark Russinovich, ekspert od systemów w Microsofcie i twórca narzędzi Sysinternals. Większość pytań związanych jest z biznesowym aspektem najnowszych okienek Microsoftu. Jednak kilka z nich zainteresować może każdego użytkownika.

Pod adresem: blogs.technet.com/springboard/archive/2009/03/09/windows-7-virtual-roundtable-q-a-part-one.aspx znajduje się pierwsza z serii pytań i odpowiedzi. Mark Russinovich opowiada m.in. o nowych narzędziach WAIK (Windows Automated Installation Kit) i MDK (Windows Deployment Toolkit), które ułatwiają proces wdrażania i migracji następcy Visty.

Na pytanie, czy kernel Visty SP1 i Windows 7 jest tym samym, Russinovich odpowiada, że został on zmodyfikowany na potrzeby nowego systemu, ale opiera się na tej samej architekturze. Jak już wszyscy wiemy, rewolucyjne jądro MinWin zostało porzucone jako podstawa nowego systemu.

Funkcja ReadyBoost, w założeniu mającą przyspieszać ładowanie się systemu operacyjnego i zwiększanie prędkości uruchamiania aplikacji (w praktyce wygląda to różnie) także doczekała się kilku nowości. M.in. wspierane są większa liczba urządzeń (nie tylko klucze USB i karty SD) oraz dyski o większej pojemności (powyżej 4 GB). ReadyBoost w Windows 7 wspiera następujące systemy plików: exFAT, FAT oraz NTFS.

Mark Russinovich wyjaśnia także, dlaczego pomimo wielu podobieństw obu systemów, Windows 7 uruchamia się szybciej od Visty. Wymienia m.in. zmiany w kodzie jądra systemu, sposób w inicjalizacji sterowników urządzeń (uruchamianie równoległe) oraz usług (ładowane są tylko wybrane usługi).

Warto przeczytać: artykuły "7 powodów, aby znienawidzić Windows 7" oraz "7 powodów, aby pokochać Windows 7"


Zobacz również