Mark Zuckerberg - Człowiek Roku 2010

Założyciel Facebooka Mark Zuckerberg został wybrany Człowiekiem Roku 2010 według Time. Tygodnik zdecydował, że to on wywarł największy wpływ na świat w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Nagrodę czytelników zdobył Julian Assange.

26-letni twórca i prezes Facebooka otrzymał nagrodę za to, że połączył więcej niż pół miliarda osób, stworzył nowy sposób wymiany informacji i zmienił sposób życia wielu ludzi na świecie.

To z pewnością prawda i zasłużone wyróżnienie, choć do ostatniej chwili sądziliśmy, że nagroda przypadnie twórcy Wikileaks, Julianowi Assange. Ten drugi wizjoner i działacz otrzymał nagrodę czytelników wydania internetowego Time (więcej o Julianie Assange m.in. w artykule pt. "Założyciel WikiLeaks zatrzymany").

Zobacz również:

  • Threads, konkurencja Twittera od Facebooka, już dostępny. Niestety nie w Polsce
  • Threads już ma pierwsze sukcesy. Czeka na niego też już pierwszy pozew

Tygodnik Time uznał, że Mark Zuckerberg wprowadził świat na zupełnie nowe tory, łącząc ludzi na niespotykaną dotąd skalę. Choć jego postać jest kontrowersyjna i różnie przedstawiana (m.in. w filmie "The Social Network"), redakcja nie miała wątpliwości, że jest osobą, która znacząco zmienia świat, w którym żyje.

Człowiek Roku to nagroda tygodnika Time przyznawana osobie, grupie ludzi, maszynie lub idei, która w minionym roku wywarła największy wpływ na wydarzenia na świecie.

Nagrodę otrzymywały nie tylko osoby, które pozytywnie odcisnęły się na kartach historii. Był wśród nich Adolf Hitler, Józef Stalin i Ajatollah Chomeini.

Wśród osób z branży IT, Człowiekiem Roku był już m.in. Bill Gates (2005) i Komputer (1982, z abstrakcyjnym tytułem Maszyny Roku).

Więcej o założycielu Facebooka dowiesz się z artykułu pt. "Mark Zuckerberg - kilka faktów".


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: