Mark Zuckerberg - Człowiek Roku 2010

Założyciel Facebooka Mark Zuckerberg został wybrany Człowiekiem Roku 2010 według Time. Tygodnik zdecydował, że to on wywarł największy wpływ na świat w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Nagrodę czytelników zdobył Julian Assange.

26-letni twórca i prezes Facebooka otrzymał nagrodę za to, że połączył więcej niż pół miliarda osób, stworzył nowy sposób wymiany informacji i zmienił sposób życia wielu ludzi na świecie.

To z pewnością prawda i zasłużone wyróżnienie, choć do ostatniej chwili sądziliśmy, że nagroda przypadnie twórcy Wikileaks, Julianowi Assange. Ten drugi wizjoner i działacz otrzymał nagrodę czytelników wydania internetowego Time (więcej o Julianie Assange m.in. w artykule pt. "Założyciel WikiLeaks zatrzymany").

Zobacz również:

  • Threads, konkurencja Twittera od Facebooka, już dostępny. Niestety nie w Polsce
  • Threads już ma pierwsze sukcesy. Czeka na niego też już pierwszy pozew
  • Twitter się sypie. Musk wystraszył pracowników

Tygodnik Time uznał, że Mark Zuckerberg wprowadził świat na zupełnie nowe tory, łącząc ludzi na niespotykaną dotąd skalę. Choć jego postać jest kontrowersyjna i różnie przedstawiana (m.in. w filmie "The Social Network"), redakcja nie miała wątpliwości, że jest osobą, która znacząco zmienia świat, w którym żyje.

Człowiek Roku to nagroda tygodnika Time przyznawana osobie, grupie ludzi, maszynie lub idei, która w minionym roku wywarła największy wpływ na wydarzenia na świecie.

Nagrodę otrzymywały nie tylko osoby, które pozytywnie odcisnęły się na kartach historii. Był wśród nich Adolf Hitler, Józef Stalin i Ajatollah Chomeini.

Wśród osób z branży IT, Człowiekiem Roku był już m.in. Bill Gates (2005) i Komputer (1982, z abstrakcyjnym tytułem Maszyny Roku).

Więcej o założycielu Facebooka dowiesz się z artykułu pt. "Mark Zuckerberg - kilka faktów".


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: