Mark Zuckerberg: Facebook (jeszcze) nie dla dzieci

Czy dzieci poniżej 13 roku życia powinny korzystać z Facebooka? Mark Zuckerberg uważa, że jeszcze nie nadszedł na to czas.

- Choć Facebook zastanawia się nad tym, aby udostępić serwis dzieciom, na razie nie pójdzie w tę stronę - powiedział Mark Zuckerberg, współzałożyciel i prezes Facebooka, podczas konferencji o internecie e-G8 w Paryżu.

Zuckerberg wyjaśnił w swoim wystąpieniu, że obowiązujace przepisy w Stanach - a w szczególności Karta Ochrony Prywatności Dzieci w Internecie - utrudnia możliwość przyłączenia dzieci do serwisu społecznościowego Facebook. Teoretycznie byłoby to możliwe, ale rodzic musiałby wysłać do serwisu faks z podpisem lub skorzystać z weryfikacji karty kredytowej.

- Możliwe, że w przyszłości warto będzie się tym zająć - zapowiadał Zuckerberg. - Ale najpierw chcemy upewnić się, że dzieci będą bezpieczne.

Dzieci i tak są na Facebooku

Niedawne badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych ujawniły, że około 7,5 mln użytkowników Facebooka to dzieci w wieku do 13 lat, które podczas rejestracji podały nieprawdziwe dane co do swojego wieku. W tej grupie ponad 5 mln to dzieci w wieku niższym niż dziesięć lat.

Najpopularniejszy w Polsce serwis społecznościowy NK.pl nie posiada podobnych limitów. Prowadzi za to szeroką kampanię na rzecz bezpieczeństwa dziecka w Sieci.