Mark Zuckerberg - kilka faktów

Chłopak z Dobbs Ferry, który miał pomysł na biznes i który ten pomysł zrealizował ze spektakularnym skutkiem. Współzałożyciel i prezes Facebooka, najmłodszy miliarder na świecie. Po prostu - Mark Zuckerberg.


Miara sukcesu

Facebook został uruchomiony w lutym 2004 r. jako sieć społecznościowa dla studentów uniwersytetu harvardzkiego. W ciągu 9 miesięcy od uruchomienia serwis zebrał 100 mln użytkowników. Dziś rzesza użytkowników portalu to pół miliarda osób; serwis działa w ponad 70 wersjach językowych, a jego szacowana wartość mieści się w przedziale 22 i 25 miliardów dolarów.

Bohater filmów i komiksów

Historia powstania serwisu Facebook stała się jak wiemy kanwą filmu fabularnego. Postać samego prezesa Facebooka również zagości na ekranie. Firma Hayden 5 Media zamierza stworzyć film animowany, opowiadającą historię Zuckerberga, oparty na komiksie Bluewater Production. Premiera historyjki obrazkowej zatytułowanej "Mark Zuckerberg: Creator of Facebook" odbędzie się już w grudniu 2010 r.

Zobacz również:

  • Threads, konkurencja Twittera od Facebooka, już dostępny. Niestety nie w Polsce
  • Threads już ma pierwsze sukcesy. Czeka na niego też już pierwszy pozew

Niedzielny filantrop

"The Social Network", film o powstaniu Facebooka, jak każda historia fabularyzowana na potrzeby Hollywood, łączy fakty z fikcją. Postać Zuckerberga nie wypadła w nim najlepiej, co zauważyli niektórzy krytycy, no i sam zainteresowany. Mark ocenił film jako fikcyjny i - aby ocieplić swój wizerunek, nadszarpnięty filmem - zapowiedział wsparcie szkolnictwa w Newark (New Jersey) kwotą 100 mln dolarów. Stać go.

Miliarder

W rankingu magazynu Forbes, poświęconym najbogatszym Amerykanom, Zuckerberg plasuje się na 35. miejscu. Założyciel Facebooka odnotował w 2010 r. duży awans w porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem (przesunął się w górę aż o 100 pozycji). Jest to zasługa zysków w wysokości 4,9 mld, jakie zasiliły konto Amerykanina, zwiększając jego majątek do łącznej kwoty 6,5 mld dolarów.

Lider

W tym roku zadebiutował na 40. miejscu innej tworzonej przez Forbesa listy najpotężniejszych ludzi na świecie. Biorąc pod uwagę wiek Zuckerberga (Mark urodził się w 1984 r.) można stwierdzić, że ma on jeszcze mnóstwo czasu na wyprzedzenie takich osobistości jak Bill Gates (nr 10) i Steve Jobs (17). A jeszcze trzy lata temu Zuckerberga zabrakło nawet w zestawieniu 50 najważniejszych osób w Internecie przygotowanym przez amerykańską edycję PC Worlda.

"Luzak"

Zuckerberg na ogół nie przywiązuje wagi do ubioru. Jego znakiem rozpoznawczym są bluza z kapturem, szary T-shirt i klapki.

Wystąpienia publiczne

Swego czasu nie była to najmocniejsza strona Zuckerberga. Czuł się on w takich sytuacjach dość niekomfortowo - najbardziej jaskrawy przykład to lipcowa konferencja D8, na której Mark mocno pocił się w trakcie wywiadu na scenie. Od tego czasu chyba idzie ku lepszemu - CEO Facebooka zachowuje się podczas wystąpień pewniej i nawet pozwala sobie na żarty.

Błędy

Zuckerberg uczy się na błędach - dowodem tego są kolejne aktualizacje Facebooka, poprawiające jakość zabezpieczeń serwisu oraz jego użytkowników.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: