Mark Zuckerberg: moim największym błędem było postawienie na HTML5

Mark Zuckerberg udzielił interesującej wypowiedzi, z której jednoznacznie wynika, że Facebook stracił dwa lata stawiając na technologię HTML5 zamiast na kod natywny.


Mark Zuckerberg udzielił podczas konferencji TechCrunch Disrupt interesującego wywiadu. Przyznał w nim, że jego największym błędem było oparcie wersji mobilnych Facebooka na technologii HTML5, która niestety nie jest jeszcze gotowa na takie wyzwania. Ta błędna decyzja spowodowała, że na marne poszło dwa lata prac.

Zuckerberg twierdzi, że zamiast naciskać na technologię HTML5 powinien postawić na aplikacje natywne. Potwierdził to udostępniając niedawno natywną aplikację dla platformy iOS, którą jego programiści przygotowali przy wykorzystaniu iOS SDK. W porównaniu do wersji poprzedniej opierającej się na kodzie HTML5 jest ona dwukrotnie szybsza i działa znacznie płynniej.

Co z Androidem? Cóż, użytkownicy systemu Google'a muszą się uzbroić w cierpliwość. Najważniejsze jednak, że i dla nich szykowana jest natywna aplikacja, która powinna zostać im "wkrótce" udostępniona.

Czekają nas niespodzianki

Zuckerberg przyznał ponadto, że pierwsze półrocze nie było zbyt rozwojowe dla Facebooka deklarując jednocześnie, że w drugim powinniśmy oczekiwać "naprawdę fajnych rzeczy".

Co ze społecznościowym smartfonem?

Zuckerberg zajął też stanowisko w sprawie spekulacji na temat "facebookowego" smartfona jednoznacznie stwierdzając, że jego firma nie jest zainteresowana takim produktem. Dlaczego? Dlatego, że najprawdopodobniej nie sprzedałby się on w oczekiwanej przez niego ilości, lecz pewnie w liczbie "zaledwie" 10-20 milionów sztuk.

W sumie to dobrze, że Facebook nie pracuje nad swoim smartfonem. Komu bowiem byłoby potrzebne to urządzenie?