MarkowyStyl.pl: tysiące oszukanych w całej Polsce. Policja zadziałała szybko

MarkowyStyl.pl to fikcyjny sklep, którego właściciele oszukali tysiące internautów. Na szczęście zostali szybko zatrzymani.

16 października 2014 roku założona została przez 25- oraz 23-latka z Krakowa firma-wydmuszka (NIP, którym się posługiwała należał do innego przedsiębiorcy), która za pośrednictwem sklepu internetowego www.markowystyl.pl (miał siedzibę w bloku na krakowskich Azorach) oferowała w atrakcyjnych cenach fikcyjny towar w postaci markowych ubrań i obuwia. Jego właściciele "budowali markę" poprzez kupowanie w serwisie aukcyjnym tzw. polubienia oraz samemu wystawiając sobie pozytywne komentarze w różnych serwisach zbierających opinie o e-sklepach.

Według funkcjonariuszy wydziału dw. z cyberprzestępczością małopolskiej Policji fikcyjny sklep przyciągnął do siebie tysiące internautów, którzy niestety nigdy nie zobaczyli zakupionego towaru.

Właściciele firmy zostali zatrzymani 7 listopada. "Policjanci zabezpieczyli dwa konta bankowe firmy, na których w ciągu zaledwie 3 tygodni dokonano obrotu na kwotę 400 tys. złotych. Z inicjatywy Policji banki zablokowały procesowo 175 tys. złotych, celem zadośćuczynienia w przyszłości ustalonym poszkodowanym."

Jeden z zatrzymanych został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące, zaś w przypadku drugiego orzeczono policyjny dozór.

Na koniec warto zauważyć, że od uruchomienia fałszywego sklepu do jego zamknięcia i zatrzymania właścicieli minęło zaledwie trzy tygodnie. Wydaje mi się, że to rewelacyjny wynik, który dobrze świadczy o grupie policjantów zajmujących się tą sprawą.