Maroko: więzienie za robaka

Dwaj młodzi mieszkańcy Maroka - Farid Essebar oraz Achraf Bahloul - zostali skazani na kary więzienia za stworzenie i wprowadzenie do Internetu robaka Zotob, który w ubiegłym roku zainfekował ponad 250 tys. komputerów na całym świecie.

Essebar (znany w sieci jako Diabl0) skazany został na dwa lata pozbawienia wolności, zaś Bahloul (pseudonim Coder) - na rok. W akcie oskarżenia w sprawie Zotoba znalazło się jeszcze jedno nazwisko - Atilla Ekici (ten 22-letni Turek został oskarżony o zlecenie stworzenia robaka).

Przypomnijmy, że Zotob infekował systemy z rodziny Windows (głównie 2000) - poprzez błąd w usłudze Plug and Play (patch usuwający błąd ten został udostępniony przez Microsoft na kilka dni przed pojawieniem się w Sieci robaka). "Insekt" sparaliżował pracę tysięcy firm na całym świecie - najgłośniejszy był przypadek stacji telewizyjnej CNN, w której Zotob spowodował poważną awarię systemu informatycznego. Pisaliśmy o tym m.in. w tekście "Robaki atakują Windows".

Warto przypomnieć, że 19-letni dziś Farid Essebar został aresztowany przez marokańską policję już we wrześniu ubiegłego roku (dzięki wsparciu FBI).