Mars 500 - uczestnicy eksperymentu pobili rekord długości odosobnienia

Członkowie załogi Mars 500 pobili właśnie rekord długości czasu przebywania w odosobnieniu. Eksperyment Mars 500 przeprowadzany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) obejmuje badania fizjologicznych i psychologicznych efektów długiego przebywania w odosobnieniu.

15 sierpnia uczestnicy symulowanej misji na Marsa przeżyli swój 438 dzień w odosobnieniu. Pokonali w ten sposób rekord Walerija Poliakowa, który w czasie jednej misji spędził 437 dni w przestrzeni kosmicznej. Celem eksperymentu ESA jest zebranie danych na temat osób przebywających w izolacji. Jest on przeprowadzany na Ziemi m.in. z uwagi na ułatwione obserwacje.

W czasie symulowanej misji członkowie załogi Mars 500 przebywają w obiekcie badawczym o całkowitych rozmiarach 550 metrów sześciennych, który zlokalizowana jest w Moskwie przy Rosyjskiej Akademii Nauk. Obiekt mieści m.in. sypialnie, kuchnię, szklarnię i kilka innych udogodnień. Grupa może też utrzymywać ograniczony kontakt z najbliższymi. By symulować warunki lotu na Marsa odbywany jest on przy zachowaniu opóźnienia od 8 do 736 sekund w zależności od odległości od Ziemi.

Podczas misji załoga odbyła symulowane lądowanie na Marsie, na którego powierzchni przeprowadzała naukowe eksperymenty i czynności związane z obsługą pojazdu kosmicznego. Każdego dnia wykonywała także ćwiczenia i inne czynności, którymi zajmowaliby się astronauci podczas prawdziwego lotu kosmicznego. Obecnie załoga jest w drodze powrotnej na Ziemie i wyląduje na niej za 80 dni.

Eksperyment ma pomóc naukowcom ocenić, jakie warunki pomagają astronautom w wytrzymaniu tak długiego odosobnienia, by w przyszłości właściwie planować długoterminowe loty kosmiczne. Załoga Mars 500 zakończy swoją misję 5 listopada 2011 po 520 dniach odosobnienia.