Mars - sondy kosmiczne dotarły na orbitę. Jest pierwsze zdjęcie planety

Sondy kosmiczne Tianwen-1 i Al-Amal dotarły na orbitę Marsa, a wkrótce nastąpi lądowanie jednej z nich na powierzchni planety. Opublikowano pierwsze zdjęcie.

W ostatnim czasie, po około siedmiomiesięcznej podróży, w pobliże czerwonej planety dotarły trzy sondy kosmiczne. Pierwsza z nich na orbitę Marsa wkroczyła arabska sonda Al-Amal, czyli po polsku – Nadzieja, której głównym zadaniem będzie zbadanie temperatury atmosfery czerwonej planety. Dzięki temu przedsięwzięciu, Zjednoczone Emiraty Arabskie zostały piątym krajem na świecie, który dotarł na Marsa. Jak się okazało, misja była wyjątkowo ryzykowana, ponieważ szansa niepowodzenia samego wejścia na orbitę wynosiła aż 50%, co potwierdził szejk Mohammed ibn Raszid al-Maktum - emir Dubaju i wiceprezydent ZEA. Dodał on również:

To najdalszy punkt we wszechświecie, do którego dotarli Arabowie w całej swojej historii (...). Naszym celem jest dać wszystkim Arabom nadzieję, że możemy konkurować z resztą świata - Mohammed ibn Raszid al-Maktum

Chiny w kosmicznym natarciu

Jako druga w obręb orbity czerwonej planety weszła dziś wysłana przez Chiny sonda Tianwen-1 i zdążyła wysłać już pierwsze zdjęcie z orbity Marsa, które możecie podziwiać poniżej.

Mars, orbita Marsa, sonda kosmiczna, czerwona planeta, Tianwen-1, Al-Amal, nadzieja na marsie, arabska sonda, zjednoczone emiraty arabskie, Chiny,

Pierwsze zdjęcie Marsa zrobione przez sondę Tianwen-1

Sonda została wyposażona w nowoczesne narzędzia, dzięki którym będzie analizować atmosferę oraz poszukiwać śladów wody na powierzchni Marsa. W maju tego roku, po zmapowaniu terenu i wyznaczeniu odpowiedniego miejsca, Tianwen-1 podejmie próbę lądowania na czerwonej planecie i wypuści na jej powierzchnię łazik badawczy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Chiny będą pierwszym państwem, któremu udało się zrealizować cały plan misji już podczas pierwszej próby.

Niedawno pisaliśmy też o nowych rekordach firmy SpaceX, o których możecie przeczytać tutaj.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: