Mars – wiemy, co znajduje się wewnątrz czerwonej planety

Naukowcy z NASA udostępnili wyniki badań, prowadzonych z udziałem sondy InSight, w których znajdziemy informacje o trzęsieniach ziemi i wnętrzu Marsa.

Źródło: NASA

Sonda InSight to bezzałogowy lądownik, który w ramach misji Discovery wylądował na powierzchni czerwonej planety w 2008 roku. Jej zadaniem było przeprowadzenie badań geograficznych i sejsmologicznych Marsa, z czego NASA udostępniła właśnie wyniki w formie trzech artykułów. Ich tematem przewodnim jest budowa i wnętrze Marsa.

Podróż do wnętrza Marsa

Jednym z najważniejszych instrumentów, wchodzących w skład sondy InSight, jest sejsmometr, nazywany Eksperymentem Sejsmicznym dla Struktury Wnętrz (SEIS). Od momentu prowadzenia badań zarejestrował on aż 733 trzęsienia ziemi, a raczej Marsa. Dane zebrane w trakcie ich rejestracji i analiz pozwoliły naukowcom z NASA ustalić, co znajduje się wewnątrz czerwonej planety i jak wyglądają jej warstwy.

Zobacz również:

  • NASA zabiera chętnych w podróż po Marsie
  • Erupcje superwulkanów na Marsie
  • Mars – transmisja na żywo z lądowania łazika Perseverance [Aktualizacja 16.02.2021r]
mars, nasa, insight, misja kosmiczna, kosmos, nauka, czerwona planeta, Ziemia, Misja, badania, planeta, łazik, amerykańska agencja kosmiczna, agencja kosmiczna, misja na Marsa, łazik marsjański, sejsmograf, warstwy marsa, wnetrze marsa, sonda, naukowcy, seis, eksperyment sejsmiczny dla struktury wnętrz, sejsmograf, trzęsienia ziemi,

InSight prowadzi stałe pomiary na czerwonej planecie (Źródło: NASA)

Okazało się, że Mars jest pod tym względem podobny do Ziemi i składa się ze skorupy, płaszcza i jądra. Przy czym, skorupa okazała się cieńsza, niż początkowo przypuszczano i może mieć nawet dwie lub trzy tzw. podwarstwy, a jej grubość wynosi od 20 km (w przypadku 2 warstw) do 37 km (jeśli warstwy są trzy). Dalej zaczyna się płaszcz o grubości 1560 km, a pod nim jądro o promieniu 1830 km.

Trzęsienia ziemi… na Marsie

Co ciekawe, trzęsienia na Marsie są czymś nieco innym, niż na Ziemi. U nas bowiem, trzęsienia ziemi wynikają z przesuwania się płyt tektonicznych. Mars natomiast nie posiada takowych, a jego skorupa jest jednolita. Skąd więc trzęsienia sejsmiczne? Jak wiadomo, Mars wyglądał niegdyś zupełnie inaczej, na jego powierzchni znajdowała się woda, a temperatura była wyższa. Obecnie, trwa proces stopniowego wychładzania planety, podczas którego w skorupie Marsa powstają pęknięcia oraz szczeliny i to właśnie z miejsc, gdzie następują poruszenia tych linii pochodzą wybuchy wibracji rejestrowane przez sejsmograf.

Ciekawostką jest, że większość najsilniejszych wstrząsów pochodzi z jednego obszaru planety, nazywanego Cerberus Fossae. Jest to region aktywny sejsmicznie i przypuszczalnie w ciągu ostatnich milionów lat mogły znajdować się tam aktywne, wybuchające lawą wulkany.

To jeszcze nie koniec

Uzyskane wyniki pomogą naukowcom udoskonalić dotychczasowe obliczenia i modele Marsa, jednak InSight nie kończy jeszcze swoich działań i wciąż zbiera dane. W dniu dzisiejszym zaplanowano także stream z uwzględnieniem najnowszych informacji, który znajdziecie poniżej.

Sprawdź też:

Kometa Bernardinelli-Bernstein leci w stronę Słońca. Co o niej wiemy?