Marvel płaci twórcom grosze za stworzone historie

Twórcy komiksów otrzymują zaledwie 5 tys. dolarów i zaproszenie do kina za historie wykorzystywane w filmach. Wśród poszkodowanych twórcy Avengers i X-men.

Marvel płaci twórcom grosze za stworzone historie

Avengers: Endgame (Marvel)

Według nowego raportu The Guardian, twórcy fabuły i popularnych postaci Marvela nie zarabiają tyle, ile moglibyśmy się spodziewać. Choć same filmy Marvel Cinematic Universe zarabiają miliardy dolarów, autorzy muszą walczyć o sprawiedliwą rekompensatę. Guardian opisuje:

Według wielu źródeł, gdy praca pisarza lub artysty zajmuje ważne miejsce w filmie Marvela, praktyką firmy jest wysłanie twórcy zaproszenia na premierę i czeku na 5000 dolarów. Trzy różne źródła potwierdziły nam tę kwotę. Nie ma obowiązku uczestniczenia w premierze czy wykorzystania 5 tys. dolarów na podróż lub zakwaterowanie; źródła opisały to jako milczące potwierdzenie, że należy im się kompensata.

Kwestia zostało poruszona po raz pierwszy pod koniec marca. Autor komiksów, Ed Brubaker opublikował wypowiedź o swoich mieszanych uczuciach dotyczących serialu Disney Plus Sokół i zimowy żołnierz:

W głównej mierze Steve Epting i ja zdobyliśmy za stworzenie Zimowego Żołnierza i jego fabuły rzucone tu czy tam "dzięki”, i z biegiem lat coraz trudniej jest z tym żyć.

Dodał też, że sytuacja dotycząca kompensaty sprawiła, że czuje się chory na żołądku.

Również Jim Starlin, który stworzył Thanosa, wynegocjował większą wypłatę po tym, jak argumentował, że Marvel zapłacił mu za mało za wykorzystanie Thanosa jako wielkiego złoczyńce MCU. Roy Thomas, związany z X-Men i Avengers, dostał swoje nazwisko w napisach końcowych serialu "Loki" Disney Plus po tym, jak jego agent zrobił zamieszanie.

Zobacz także: Marvel – premiery w 2021 roku. Co nas czeka?

Zobacz również:

  • Marvel's Strażnicy Galaktyki - gdzie najtaniej kupić przed premierą
  • Diablo 2 Resurrected - gwiazda Marvela na nowym zwiastunie
  • Recenzja: Recenzja komiksu X-Men. X-Terminacja

Źródło: cnet.com