Marvell kupuje część Intela

Marvell Technology, przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji układów scalonych wykorzystywanych do budowy urządzeń komunikacyjnych i pamięci masowych, kupi część Intela. Półprzewodnikowy gigant ma zamiar sprzedać swój oddział zajmujący się produkcją procesorów aplikacji i procesorów wykorzystywany w komunikacji.

Cała transakcja warta jest 600 milionów dolarów w gotówce. Ponadto Intel będzie miał prawo do innych, nieujawnionych, korzyści. Korporacja ma też prawo rezygnacji ze 100 milionów dolarów gotówki w zamian za akcje Marvella o tej samej wartości.

Umowa z Marvellem oznacza, że Intel przygotowuje się do znaczącej restrukturyzacji. Firma osiąga ostatnio gorsze wyniki niż zakładano i już od pewnego czasu pojawiają się pogłoski, że ma zamiar zrezygnować z części produkcji podzespołów do urządzeń komunikacyjnych i szykuje zwolnienia tysięcy pracowników.

Dział Intela, który jest odpowiedzialny za procesory aplikacji i komunikacji, produkuje takie układy scalone jak kości PXA9xx, wykorzystujące technologię XScale i spotykane w urządzeniach Blackberry, czy procesory PXA27x (Bulverde), montowane w smartfonach Palm Treo, Motorola Q i podobnych urządzeniach.

Intel ma więc zamiar pozbyć się mniej istotnych części swojej firmy i skupić się na produkcji procesorów opartych na nowej mikroarchitekturze oraz urządzeń do budowy sieci Wi-Fi i WiMAX.