Marynarka Wojenna USA coraz bliżej wprowadzenia lasera bojowego

Biuro badań Marynarki Wojennej USA przeprowadziło wraz z koncernem Northrop Grumman testy bojowego lasera półprzewodnikowego o dużej mocy. Przy jego pomocy atakowano obiekty pływające i naziemne. Wyniki był pozytywne i możliwe, że już niedługo amerykańskie okręty będą wyposażone w nowy rodzaj uzbrojenia.

Laser półprzewodnikowy o dużej mocy został zaprojektowany i wykonany prze koncern technologiczny Northrop Grumman na zlecenie biura badań Marynarki Wojennej USA. Już wcześniej firma ta zajmowała się produkcją laserów dla amerykańskiego wojska.

Morskie testy lasera MLD (Maritime Laser Demonstrator) przeprowadzono w październiku 2010 i kwietniu 2011. Po raz pierwszy tej mocy laser zamontowano na pokładzie pływającego okrętu i strzelano z niego do poruszających się jednostek. Jako pierwszy został także zintegrowany z radarami i systemem nawigacji, co zapewniało mu dużą precyzję.

Kontradmirał Nevin Carr uważa, że na razie laser nie może zastąpić tradycyjnej broni, ale już teraz jest w stanie poważnie uszkodzić mniejsze jednostki. Steve Hixson z Northrop Grumman mówi, że technologia jest już gotowa do fazy projektowania, produkcji i rozwoju. W przyszłości ma działać wspólnie z tradycyjnym uzbrojeniem kinetycznym, by zapewnić większe możliwość dowódcom okrętów.

Podczas ostatniego testu laser był na morzu przez 3 dni i używano go przy pełnej mocy 35 razy. Skutecznie atakowano cele naziemne oraz poruszające się z różnymi prędkościami. Efekty działania lasera można zobaczyć w poniżej zamieszczonym filmie.