Marzenia o szerokim paśmie

Od kilku miesięcy trwa prawdziwa bitwa o klientów między firmami oferującymi szerokopasmowy dostęp do Internetu. Co ciekawe, nie jest to wojna cenowa, a raczej konkurowanie w sferze jakości.


Od kilku miesięcy trwa prawdziwa bitwa o klientów między firmami oferującymi szerokopasmowy dostęp do Internetu. Co ciekawe, nie jest to wojna cenowa, a raczej konkurowanie w sferze jakości.

W rezultacie bez podnoszenia cen zwiększono przepustowość praktycznie wszystkich połączeń oferowanych klientom indywidualnym. Dlatego warto zweryfikować naszą wiedzę na temat oferty dostawców szerokopasmowego Internetu.

Telekomunikacja Polska - Neostrada

Marzenia o szerokim paśmie

Porównanie ceny Neostrady w zależności od rodzaju podpisanej umowy

Neostrada, sztandarowy produkt Telekomunikacji Polskiej, wykorzystuje technologię ADSL. Oznacza to, że jest dostępna dla abonentów zwykłych analogowych linii oraz że połączenie z Internetem uzyskiwane za jej pośrednictwem nie jest symetryczne (dane są przesyłane do komputera użytkownika z większą prędkością niż wysyłane z niego. Usługi oparte na technologii DSL są już dostępne 70 procentom abonentów Telekomunikacji.

Neostrada+ po modyfikacjach wprowadzonych 1 września oferowana jest w trzech wariantach: 128, 512 i 1024 Kb/s downstream (szybkość ściągania danych z Sieci) i odpowiednio 64, 128 i 256 Kb/s upstream (szybkość wysyłania danych). We wszystkich wersjach obowiązuje 5-gigabajtowy limit przesyłania danych do klienta, a po jego przekroczeniu prędkość spada do 32/64 Kb/s (do końca 2004 roku obowiązują jednak limity promocyjne - 10 GB dla wersji 512 i 15 GB dla 1024). Ponadto abonenci wersji 128 otrzymują jedynie 5-megabajtowe konta e-mail, natomiast w droższych wariantach użytkownikom przysługuje, odpowiednio, 20 i 50 MB powierzchni dyskowej do wykorzystania na pocztę internetową lub/i stronę WWW.

Wszystkie wersje usługi charakteryzują się zmiennym IP. Oznacza to, że co jakiś czas numer IP, który służy do identyfikacji komputera w Internecie, zmienia się. Utrudnia to np. uruchomienie własnego serwera, bo trzeba korzystać z tzw. dynamicznych DNS-ów (Domain Name Server). Zdecydowaną zaletą Neostrady jest możliwość podzielenia łącza w obrębie jednego lokalu za pomocą sprzętowego routera oferowanego przez Telekomunikację za 399 zł lub na przykład urządzenia pracującego z Linuksem (opis uruchomienia takiego routera zamieściliśmy w artykule "Router ze złomu" w lipcowym numerze PCWK).

Koszt aktywacji nie zależy od wybranego wariantu i wynosi 99,52 zł. W obecnej promocji cenę aktywacji obniżono do 1 zł, a zobowiązując się do korzystania z usługi przez 12 miesięcy, można kupić modem USB za 1,22 zł (koszt zakupu z Neostradą bez promocji to 199 zł). Oferta jest aktualna do 31 grudnia 2004 roku.

Telekomunikacja Polska - SDI

Szybki dostęp do Internetu był chyba pierwszą ofertą nielimitowanego korzystania z Sieci dla indywidualnych klientów. Wciąż można z niego skorzystać, choć TP S.A go nie promuje. SDI to jedynie 115 Kb/s, w dodatku łącznie danych wysyłanych i pobieranych. W porównaniu z innymi rozwiązaniami ta propozycja wypada dość archaicznie. Za prawie 100 złotych otrzymujemy łącze gorsze od najwolniejszej Neostrady+, która jest o blisko 40 procent tańsza. Mimo to ma wciąż dwie niewątpliwe zalety: stałe IP i brak limitu przesyłanych danych.

Telekomunikacja Polska - DSL TP

Łącze to, podobnie jak Neostrada+, oparto na technologii ADSL. Docelowymi użytkownikami tej usługi są przedsiębiorstwa, więc różnice między DSL a Neostradą+ wynikają ze specyficznych wymagań tej grupy klientów.

Od pierwszego września 2004 r. DSL jest oferowany w trzech wersjach: DSL 500, DSL 1000 i DSL 2000. DSL 500 charakteryzuje się szybkością 512/128 Kb/s (downstream/upstream), DSL 1000 - 1024/256 Kb/s, zaś DSL 2000 - 2048/256 Kb/s. We wszystkich wariantach klient uzyskuje stałe IP. W dwóch pierwszych wariantach do jego dyspozycji oddawane są cztery stałe adresy, zaś w trzecim - osiem. Ilość przesyłanych danych nie jest limitowana, a użytkownik otrzymuje 100 lub 150 MB na serwerze telekomunikacji w celu umieszczenia własnej strony WWW lub dowolnej liczby kont poczty internetowej.

Netia - Net24

Marzenia o szerokim paśmie

Cena modemów USB w promocji jest wyjątkowo atrakcyjna.

Najnowsza usługa Netii opiera się na technologii ADSL. Po uruchomieniu, czyli 15 kwietnia, mogło z niej skorzystać 30 procent abonentów Netii, obecnie 50 procent, a do końca roku ma ich być 64 procent. Niestety, dla 20 procent klientów tego operatora korzystających z łączy radiowych propozycja pozostanie niedostępna ze względów technicznych.

Usługa ograniczona jest terytorialnie do obszarów działania Netii w następujących strefach numeracyjnych: gdańskiej (58), kaliskiej (62), katowickiej (32), kieleckiej (41), krakowskiej (12), lubelskiej (81), opolskiej (77), pilskiej (67), poznańskiej (61), toruńskiej (56), warszawskiej (22), włocławskiej (54). Warunkiem koniecznym do założenia Net24 jest posiadanie linii telefonicznej w Netii.

Operator nie oferuje kont poczty internetowej oraz miejsca na stronę WWW, gdyż uznaje, że bardziej istotna jest niższa cena. Umowę podpisuje się na czas nieokreślony i tym samym użytkownik zachowuje możliwość zmiany usługodawcy bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Mobilizuje to firmę do dbania o jakość oferty.

Od sierpnia usługa dostępna jest w dwóch wersjach - Komfort i Premium. W wariancie Komfort klient płaci miesięcznie 55 zł - za tę kwotę otrzymuje łącze o parametrach 128/64 Kb/s. Koszt abonamentu w odmianie Premium to 130 zł, zaś szybkość łącza - 640/160 Kb/s. W obu przypadkach opłata aktywacyjna wynosi 81 zł.

Netia nie oferuje modemów w tak atrakcyjnych cenach, jak Telekomunikacja (najtańszy modem USB w sklepie internetowym, ze zniżkami dla klientów Netii, kosztuje 145,18 zł).

Usługa cieszy się taką popularnością, że Netia spodziewa się pozyskać do końca roku co najmniej 5 tysięcy klientów, choć początkowo zakładano, że będzie ich tylko 1,5 tysiąca.

Dialog

Zasięg oferty tego operatora obejmuje obszary dawnych województw: wrocławskiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego, zielonogórskiego, legnickiego, łódzkiego, bielsko-bialskiego i elbląskiego. Jak informuje Marta Pietranik z biura prasowego firmy: "Obecnie usługa jest dostępna w 29 procentach sieci. Do końca roku założono dostępność na poziomie 76 procent. Planowany w 2004 roku udział usług DSL we wszystkich usługach dostępowych wynosi 7,9 proc. Pod koniec maja z usługi korzystało już 1300 abonentów, plany na koniec roku przewidują osiągnięcie poziomu kilku tysięcy użytkowników".

Dialnet DSL

Marzenia o szerokim paśmie

Najczęściej oferowane przepustowości

Dialog oferuje usługę szerokopasmowego dostępu do Internetu wykorzystującego technologię ADSL. Jest ona dostępna w dwóch wersjach, Dialnet DSL 1 i Dialnet DSL 2:

  • DSL 1 - downstream 1 Mb/s, upstream 256 Kb/s (instalacja 488 zł, abonament 99 zł).
  • DSL 2 - downstream 2 Mb/s, upstream 512 Kb/s (instalacja 488 zł, abonament 249 zł).
Obecnie trwa promocja, w ramach której za instalację powyższych usług zapłacić trzeba jedynie 96 zł.

Do każdego dostępu oferowany jest jeden publiczny stały adres IP. Cena łącza jest więc bardzo atrakcyjna ze względu na wysokie parametry usługi.

Dodatkowo klient może wybierać spośród szerokiej gamy płatnych usług dodatkowych (cztero- lub ośmioadresowa podsieć IP, funkcjonalności routera, translacja adresów NAT/PAT). Dialog planuje uruchomienie kolejnych usług opartych na istniejących już łączach DSL w celu zwiększenia atrakcyjności oferty. Wzorem dla firmy są operatorzy z krajów zachodniej Europy, w których ofercie znajduje się takie usługi dodatkowe jak dostęp do: muzyki, filmów, wideoklipów, serwerów gier komputerowych, ciekawszych (powszechnie płatnych) serwisów tematycznych lub nawet do telewizji cyfrowej.