Marzipan - aplikacje z iPhone'a na komputerze Mac

Aplikacje Marzipan mogą przynieść wiele korzyści dla systemu macOS.


Rok 2019 jest bardzo ważny dla firmy Apple. Po problemach ze spadkiem sprzedaży firma musi zastanowić się także nad przyszłością swojego systemu macOS przeznaczonego na komputery od Apple. Przypominamy, że macOS wywodzi się z systemu OS X, który na rynku dostępny jest od 24 marca 2001 roku. Oczywiście przez 18 lat system znacząco ewoluował i stał się bardziej rozbudowany, ale niektóre założenia nadal pozostały takie same. Na przykład system macOS nie jest przystosowany do obsługi za pomocą dotyku, co byłoby przydatne w nowych ultra lekkich laptopach. W zeszłym roku zademonstrowano technologię Marzipan, która pozwala na uruchomienie aplikacji z iOS na komputerze Mac po niewielkich modyfikacjach. Wiele osób zadawało wtedy pytania, jak w przyszłości będzie wyglądał macOS i jego obsługa? W końcu aplikacje na system iOS są przystosowane do obsługi za pomocą dotyku, a Apple nie ma w ofercie żadnego komputera z dotykowym ekranem.

Marzipan - aplikacje z iPhone'a na komputerze Mac

Źródło: macworld.com

Wieloletni użytkownicy komputerów Mac, co zrozumiałe, są zdenerwowani tym, co technologia Marzipan może oznaczać dla tej platformy. Czy aplikacje zostaną uproszone i znikną z nich niektóre funkcje? Czy programiści zrezygnują z programów dla komputerów Mac dla łatwości wdrażania jednej aplikacji wszędzie?

Pośród wielu pytań i niepokoju o to, co może spotkać macOS w najbliższej przyszłości technologia Marzipan może w znacznym stopniu uatrakcyjnić komputery Apple.

Początki integracji aplikacji z systemu iOS na komputery Mac zaczęły się jeszcze na długo przed tym, jak Apple zaprezentowało technologię Marzipan. Już wcześniej przeniesiono aplikacje Dom, Notatki głosowe, Apple News i Giełda. Aplikacje te zostały zaprezentowane na uradzeniach z iOS, a później pojawiły się na komputerach Mac. Mimo iż aplikacje te nie zostały przeniesione za pomocą Marzipan prawdopodobnie tak miała by wyglądać implementacja tej technologii.

Ostatnio zwrócono uwagę na aplikacje, które można by zastąpić odpowiednikami z iOS. Informacje skupiają się na aplikacji Muzyka, Podcasty i Wiadomości.

Marzipan - aplikacje z iPhone'a na komputerze Mac

Źródło: macworld.com

Obecne wcielenie Wiadomości nadal wiele zawdzięcza swojemu poprzednikowi, iChat. To naprawdę stara aplikacja, która wielokrotnie była modyfikowana, ale nadszedł już czas na napisanie jej od nowo. Brakuje funkcji znanych z odpowiednikiem na urządzeniach mobilnych. Usunięto jedynie stare funkcjonalności, z których prawie nikt już nie korzystał - np. wsparcie dla AIM i Jabber'a.

Musimy zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie funkcje z iOS zostaną przeniesione do systemu macOS ze względu na zupełnie inną konstrukcję obu systemów operacyjnych oraz ich zastosowanie. Dodatkowo np. Animoji potrzebuje specjalistycznych kamer do działania, których nie znajdziemy w komputerach Mac. Pomijając Animoji Wiadomości na iOS mają znacznie więcej funkcji np. integrację z Apple Cash oraz możliwość korzystania z wtyczek. Podejrzewamy, że byłaby to jedna z pierwszych aplikacji, które Apple zastąpiłoby wersją Marzipan.

Tworzenie jednej aplikacji jest szybsze i prostsze

Aplikacje pisane na iOS i macOS mają już wspólny kod źródłowy i w dużym stopniu zbliżyły się do siebie w ciągu ostatnich kilku lat. Mimo to w pewnym momencie nadal istnieją różnice, wymagający dodatkowych nakładów pracy podczas tworzenia. Ten podział sprawia, że praca staje się niepotrzebnie trudniejsza: dlaczego aplikacje, które wykonują to samo zadanie, muszą być wdrażane w różny sposób?

Ujednolicone aplikacje mogłyby znacznie ułatwić jednoczesne wprowadzanie nowych funkcji na platformy Apple, co z kolei mogłoby umożliwić skuteczne wdrożenie większej liczby nowych funkcji i poprawek.

Migracja aplikacji

Marzipan - aplikacje z iPhone'a na komputerze Mac

Źródło: macworld.com

Wszystko to sprowadza się do korzyści płynących z możliwości korzystania z aplikacji napisanych z myślą o iOS, które nie istnieją na komputery Mac. Dzięki temu macOS mógłby zyskać drugie życie. Nawet w obrębie aplikacji systemowych znajduje się kilka dinozaurów. Z chęcią pożegnalibyśmy widget pogody umieszczony w dashboard na rzecz aplikacji z iOS, która jest znacznie bardziej rozbudowana i ładniejsza graficznie. Innym przykładem jest aplikacja Zegar, której brakuje w macOS.

Należy sobie zdawać także sprawę, że nie każda aplikacja na system iOS zostanie przeniesiona na komputery Mac. Są to bowiem urządzenia stacjonarne i nie ma potrzeby, aby obsługiwały np. aplikacje do obsługi zegarków sportowych, gry terenowe i wiele innych.

Nie wiemy jeszcze, jak dokładnie Apple wykorzysta Marzipan, ale mamy nadzieje, że firma przez ostatnie miesiące nie próżnowała i podczas WWDC poznamy dokładne informacje odnośnie wykorzystania i implementacji Marzipan w systemie macOS.