Marzy Ci się samochód od Apple? Poczekasz na niego jeszcze kilka lat

Pierwsze plotki o Apple Car były aż nazbyt optymistyczne. Czas na realistyczny scenariusz. Kiedy na prawdę samochód od Apple będzie w stanie wyjechać na drogę? Prawdopodobnie w międzyczasie już dawno wymienisz auto na nowsze.

W 2020 roku dużo mówiło się o mistycznym produkcie firmy Apple. Chodzi o rzekomy samochód, który miał się pojawić na rynku już w 2021 roku. Atmosferę pokręcił sam Elon Musk, który podał do wiadomości publicznej, że próbował sprzedać Teslę firmie Apple, ale transakcja nie doszła do skutku, ponieważ gigant z Cupertino nie był nią zainteresowany.

Tesla Model S

Tesla Model S

Nawet jeżeli Apple faktycznie pracuje nad swoim pierwszym modelem samochodu, a projekt jest już w zaawansowanym stadium to nie ma możliwości, aby trafił do produkcji i sprzedaży już w przyszłym roku.

Najnowsze raporty przedstawiają Apple Car w dużo bardziej realistycznym świetle. Na początku należy przypomnieć, że projektowanie samochodu od zera z zbudowaniem specjalnej platformy, silników, osprzętu, a także przeprowadzeniem niezbędnych testów, prób drogowych oraz homologacji trwa przeciętnie około 10 lat. Nie zapominajmy również, że mowa o firmach, które na codzień produkcja auta, a Apple z tym segmentem rynku ma obecnie niewiele wspólnego.

Ostatnie informacje donoszą, że samochód od Apple jest w trakcie projektowania już od 6 lat, a pierwsze egzemplarze pojawią się na drogach w 2024 roku. Wizja ta jest znacznie bardziej realistyczna, ale nadal przemawia za nią duża doza optymizmu.

Ming Chi-Kuo, który specjalizuje się w analizach poczynań firmy Apple jest nieco bardziej ostrożny i zakłada, że samochód od Apple pojawi się na drogach najwcześniej w 2025-2027 roku, a termin ten może się przesunąć o kilka dodatkowych lat.

Kuo mówi, że jego obliczenia mogą się sprawdzić w przypadku szybkiego zakończenia pandemii koronawirusa oraz przy braku niespodziewanych opóźnień ze strony Apple. Dodaje on, że nie zdziwi się, jeżeli samochód zostanie wprowadzony do sprzedaży w 2028 roku lub później.

Analityk obawia się również o zdolności Apple do budowy samochodu. Do klęski ewentualnego projektu może przyczynić się zbytnia automatyzacja, integracja z innymi urządzeniami Apple oraz przeładowanie funkcjami, które wpłynie na intuicyjności obsługi oraz cenę zakupu. Nie bez znacznie jest fakt, że Apple nie ma doświadczenia w zakresie budowy i produkcji aut. Brakować będzie z pewnością zaufania ze strony klientów oraz ewentualnych punktów serwisowych.

Powyższe informacje jasno wskazują, że na samochód od Apple jeszcze poczekamy. Jeżeli planowałeś w najbliższym czasie zakup nowego auta spokojnie możesz rozglądać się w salonach znanych producentów. Apple szybko do nich nie dołączy.

Sprawdź wszystkie najważniejsze informacje o iPhone 12.

Źródło: mashable.com