Maseczki chirurgiczne obowiązkowe? Nowe przepisy już wkrótce

Szykuje się zmiana przepisów dotyczących zasłaniania twarzy podczas pandemii. Pod lupę idą przyłbice, maseczki chirurgiczne i inne „nidookreślone” metody.

W swojej ostatniej wypowiedzi dla TVN24 prof. Horban wyraził nadzieję na to, że Minister zdrowia – Adam Niedzielski wprowadzi obowiązek noszenia maseczek chirurgiczny zamiast innych, dotychczasowych zamienników. Dodał również, że stosowną informację na ten temat minister poda w piątek. Do tego stanowiska ustosunkował się już sam szef Ministerstwa zdrowia uspokajając, że „dzisiaj takiego rozporządzenia nie będzie”. Choć nie padło stwierdzenie, iż obowiązek taki z pewnością zostanie wprowadzony, to Adam Niedzielski jasno stwierdził, iż konieczne będzie doprecyzowanie przepisów dotyczących zasłaniania twarzy oraz rezygnacja z niektórych zamienników.

Zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny zostać dookreślone, jeśli chodzi o standard ich noszenia, bo mamy wskazane pewne zamienniki w postaci np. szalików i trzeba będzie z tego zrezygnować. - Minister zdrowia Adam Niedzielski

Zmiana przypisów wydaje się być uzasadniona, zważywszy na warunki sanitarne, o ile maseczkę jednorazową można wyrzucić po użycia, a wielokrotnego użytku „przeprać” mydłem po przyjściu do domu i szybko wysuszyć, to już taki przykładowy szalik jest używany wielokrotnie. Staje się on wtedy siedliskiem wirusów, zamiast stanowić ochronę. Choć w początkowym okresie pandemii rozwiązania takie były akceptowane jako doraźne, to w tym momencie jasne jest, że nie są one już adekwatne do sytuacji.

Maseczki chirurgiczne, nowe przepisy, rozporządzenie, obowiązek noszenia maseczek ochronnych, Adam Niedzielski, Minister Zdrowia, prof. Horban, przyłbice, zmiana przepisów

Minister zdrowia Adam Niedzielski

Obecny Minister zdrowia odniósł się także do wszechobecnych przyłbic, które są dobrym rozwiązaniem w przypadku komfortu wykonywania poszczególnych zawodów i czynności, jednak zdecydowanie nie zapewniają takiego poziomu ochrony, jak choćby zwykła maseczka.

Trzeba również dać wyraźny sygnał w sprawie przyłbic, które również są zbyt często noszone – Adam Niedzielski

Tak więc, już w przyszłym tygodniu powinniśmy spodziewać się ogłoszenia nowych przepisów, dotyczących maseczek ochronnych, chirurgicznych, przyłbic i innych zamienników do zasłaniania twarzy. Przypuszczalnie nie będzie to jednak wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek chirurgicznych, a raczej wykluczenie możliwości stosowania zamienników, niezapewniających dostatecznego poziomu ochrony przed koronawirusem.

Polecamy też nasz ranking najlepszych pulsoksymetrów do mierzenia nasycenia krwi tlenem.


Lenovo Legion Y540-15IRH 15,6" Intel® Core™ i5-9300HF - 8GB RAM - 512GB Dysk - GTX1660Ti Grafika - Win10