Maska Zdrajcy - recenzujemy dodatek do Neverwinter Nights 2

Czym skorupka za młodu...

W Masce Zdrajcy rozszerzono możliwości awansu naszych bohaterów - maksymalny poziom doświadczenia, jaki można osiągnąć to 30, przy czym wszystkie poziomy wzwyż od 21 włącznie zaliczane są do tzw. poziomów epickich, umożliwiających dobieranie unikalnych atutów i umiejętności.

Grę można zacząć z postacią z "podstawki", wystarczy otworzyć jeden z końcowych stanów gry i wyeksportować bohatera. Będzie on potem dostępny jako jedna z postaci oferowanych przy wyborze nowej kampanii dodatku. Bohater zachowuje oczywiście zdobyte poziomy doświadczenia. wszystkie czary i atuty, a co najważniejsze - także niesione przedmioty (pancerz, pierścienie, amulety). Niestety, to ostatnie nie dotyczy broni. Rozgrywkę można rozpocząć również postacią całkowicie "zieloną", tyle, że po przebrnięciu przez moduł tworzenia bohatera jest ona umieszczana w tzw. poczekalni i zanim rozpocznie przygodę, musimy ją awansować. W tym wariancie samemu można dobrać atuty, umiejętności i ewentualnie czary bohatera, tyle że górna granica awansu zatrzymuje się na 18 poziomie doświadczenia. Z doświadczenia wiem, że wyeksportowana z NWN2 postać może poszczycić się wyższym poziomem zaawansowania.

Maska Zdrajcy - recenzujemy dodatek do Neverwinter Nights 2

Ważne informacje wyświetlane są na ekranie głównym

Warto również wspomnieć o fakcie, iż w przeciwieństwie do "podstawki", dodatek oferuje szeroki zestaw postaci zdefiniowanych, przydatny zwłaszcza osobom mającym problemy z samodzielnym doborem atutów swojego bohatera.

Jeszcze o nowościach

Gracze, którzy zdecydują się na stworzenie całkowicie nowej postaci, mają do wyboru rasy i klasy znane z NWN2, wzbogacone o sześć nowych ras, dwie nowe klasy podstawowe i dalszych pięć klas prestiżowych. Do nowych ras zaliczają się Dzikie Elfy, Półdrowy oraz Genasi, swego rodzaju duchy występujące w czterech odmianach odpowiadających czterem żywiołom. Premierowe klasy podstawowe obejmują postacie czarujące - Ulubieniec Bogów, posługujący się zaklęciami kleryka oraz Szaman Dusz, dobierający czary z listy zaklęć druidycznych. Wreszcie, nowe klasy prestiżowe to kolejno: Mistyczny Mędrzec z Candlekeep, Niewidzialne Ostrze, Czerwony Czarodziej, Święta Pięść i Władca Burz.